KĽDR odvysielala dokument o summite Kim Čong-una a Trumpa v Hanoji

Na archívnej snímke Donald Trump a severokórejský vodca Kima Čong-un. Foto: TASR/AP

Soul 7. marca (TASR) - Severokórejská štátna televízia odvysielala v utorok dokumentárny film o minulotýždňovom summite v Hanoji, na ktorom sa stretol severokórejský vodca Kim Čong-un s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Dokument sa venuje druhému summitu Trumpa a Kim Čong-una, ktorý sa skončil predčasne a bez vzájomnej dohody - Severná Kórea a Spojené štáty sa totiž rozišli v otázke ukončenia severokórejského jadrového programu.

Šéf Bieleho domu podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď Kim žiadal úplné zrušenie amerických sankcií uvalených na KĽDR.

Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho však medzičasom toto Trumpovo tvrdenie poprel a uviedol, že Kim Čong-un žiadal čiastočné, nie úplné zrušenie sankcií výmenou za demontáž svojho najväčšieho jadrového zariadenia v Jongbjone za prítomnosti amerických expertov.

Kamera sprevádzala Kim Čong-una počas jeho 11-dňovej cesty vlakom do Hanoja. V dokumente sa objavili zábery rozhovorov Kim Čong-una s Trumpom, ako i návšteva severokórejského veľvyslanectva.

Prísne kontrolovaná severokórejská štátna televízia v snímke vôbec nespomenula, že summit sa skončil neúspešne, a neukázala ani nijaké nezhody medzi rokujúcimi stranami.

Hlavy štátu sa v ňom usmievajú a podávajú si ruky dokonca aj po skončení summitu. Hoci sa summit skončil bez dohody, vo filme znejú slová, že lídri sa dohodli na "častejších stretnutiach medzi štyrmi očami" a budú pokračovať v "konštruktívnom dialógu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.