Zákony prísnejšie vymedzia kompetencie pri reštaurovaní pamiatok

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 8. marca (TASR) – Pamiatkový úrad (PÚ) SR už nebude mať oprávnenie reštaurovať zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia. Vyplýva to z novely zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty, ktorá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zmenu zákona predkladá Ministerstvo kultúry (MK) SR v súvislosti s nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR. Z toho isté dôvodu sa novelou sprísňuje aj znenie časti zákona o ochrane pamiatkového fondu.

Podľa predloženého návrhu legislatívnej úpravy bude mať právo reštaurovať zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia múzeum alebo galéria, člen Komory reštaurátorov, prípadne vysoká škola, v rámci študijného programu reštaurátorská tvorba. Doteraz mal na reštaurovanie zbierkových predmetov oprávnenie aj PÚ SR prostredníctvom fyzických osôb, spĺňajúcich kvalifikačné oprávnenie, precizované zákonom.

Aj v prípade úpravy zákona o ochrane pamiatkového fondu už nebude môcť reštaurovaním kultúrnej pamiatky poveriť PÚ SR fyzickú osobu spĺňajúcu kvalifikačné predpoklady. "ÚS SR svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že doterajšie ustanovenie liberalizovalo kvalifikačné predpoklady pre výkon reštaurátorskej činnosti pre oblasť národných kultúrnych pamiatok len vo vzťahu k určitému subjektu oprávnenému reštaurovať (PÚ SR), kým vo vzťahu k druhej skupine oprávnených osôb (reštaurátorom združeným v Komore reštaurátorov) zákon zachoval pôvodné, a teda prísnejšie kritériá," ozrejmil rezort kultúry. "Zmenou navrhovaného ustanovenia bude môcť reštaurátorské práce vykonávať PÚ SR prostredníctvom právnickej osoby, ktorú môže na tieto účely zriaďovať," dodalo ministerstvo. Reštaurátorské práce môže vykonávať aj člen Komory reštaurátorov a vysoká škola v rámci študijného programu reštaurátorská tvorba.

ÚS SR rozhodol na základe podnetu 30 poslancov Národnej rady SR z 2. novembra 2016. V podanom návrhu upozorňovali na možnú protiústavnosť zákona v ustanoveniach, ktoré rozšírili oprávnenia poskytovať reštaurátorské služby okrem samotných reštaurátorov aj na ďalšie subjekty a zverili oprávnenie vykonávať rovnakú podnikateľskú činnosť aj PÚ SR – štátnemu orgánu. Tým podľa poslancov došlo k vážnemu narušeniu hospodárskej súťaže.

ÚS vo veci rozhodol 19. septembra 2018, v Zbierke zákonov bol jeho nález zverejnený 11. februára 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.