Prezident rozdelil svoj januárový plat 14 rodinám v núdzi

Na arhívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 8. marca (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska rozdelil svoj januárový plat 14 rodinám v núdzi. Každá z nich dostala z januárového platu prezidenta 524 eur a 20 centov. TASR o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie.

Pomoc smerovala k starým rodičom, ktorí sa starajú o dvoch vnukov a starý otec dostal mozgovú príhodu, v dôsledku ktorej ochrnul na pravej strane tela. Rodina kvôli tomu prišla o hlavný príjem a hrozí jej aj strata bývania.

Ďalšiu časť svojho platu odovzdal Kiska rodine, v ktorej je otec pripútaný na lôžko a syn trpí autizmom a schizofréniou. Jeho mama takisto poberá čiastočný invalidný dôchodok a udržiava domácnosť len vďaka príležitostným brigádam, podpore okolia a spoločenstva v kostole. Chce si zobrať do náhradnej starostlivosti trojročného syna jej synovca, keďže synovec je bez domova. V minulosti rodina kvôli podvodníkom prišla na pol roka o bývanie a musela žiť v garáži. Pre dlhy museli prejsť osobným bankrotom.

Prezident pomohol aj dvom pacientom so svalovou dystrofiou, štyrom onkologickým pacientom, chlapcovi s detskou mozgovou obrnou, matke, ktorá sa stará o tri zdravotne postihnuté deti s autizmom a rodine, ktorá kvôli genetickému ochoreniu prišla o tri deti a teraz je v hospici štvrté. Tiež rodine, v ktorej má dcéra detskú mozgovú obrnu a epilepsiu, mužovi, ktorý sa stará o ťažko postihnutú dcéru a rodine, ktorej zhorel dom.

Kiska vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Prezident takto rozdeľuje svoj plat každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.