SILNÝ VIETOR: V noci zasahovalo takmer 310 hasičov

Na snímke následky silného vetra. Foto: HaZZ/Facebook

Bratislava 11. marca (TASR) - Za posledných 12 hodín zasahovalo v súvislosti s počasím takmer 310 hasičov, najviac v Žilinskom kraji. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Najčastejšie hasiči pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech, cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel, v niekoľkých prípadoch hasiči odstraňovali strhnuté strechy," opísala.

Na odstraňovanie následkov silného vetra hasiči nasadili 108 kusov hasičskej techniky. V Žilinskom kraji pomáhali pri 35 udalostiach, v Banskobystrickom pri 33 a v Prešovskom pri 28. V Trenčianskom kraji zasahovali 14-krát, v Bratislavskom 12-krát.

Hasiči v Banskobystrickom kraji mali za 24 hodín v súvislosti s počasím 33 výjazdov

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Banskobystrickom kraji absolvovali v uplynulých 24 hodinách v súvislosti s poveternostnou situáciou 33 výjazdov. Vo väčšine prípadov išlo o odstránenie spadnutých stromov zo štátnych ciest a miestnych komunikácií, v jednom prípade odstraňovali hasiči uvoľnený plech zo strechy bytového domu.

Ako TASR informovali z Operačného strediska Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici, najviac zásahov bolo v okresoch Brezno (6), Zvolen (4) a Žiar nad Hronom, kde hasiči zasahovali 12-krát.

Okrem profesionálnych hasičov zasahovali aj hasiči z Výcvikového centra Hasičského a záchranného zboru Lešť a členovia dobrovoľného hasičského zboru obcí Senohrad a Látky.

Celkom pomáhalo 56 príslušníkov HaZZ, šesť členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a nasadených bolo 18 kusov hasičskej techniky.

Na cestách sú popadané stromy, na severe sa tvoria snehové jazyky

Na celom území Slovenska je veľa úsekov, na ktorých komplikujú dopravu stromy spadnuté na vozovku. Najkritickejšia situácia je na horských priechodoch stredného Slovenska, v oblasti Tatier, ale aj v oblasti Záhoria. Informuje o tom Stellacentrum.

"Horský priechod Šturec je pre popadané stromy ťažko prejazdný, dopravu riadia hasiči," dodáva portál. Na riziko padajúcich stromov v zalesnených oblastiach na svojom webe upozorňuje aj Slovenská správa ciest (SSC). V súčasnosti sú však podľa nej zjazdné všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty, ako aj cesty I., II. a III. triedy aj horské priechody.

Dopravu môžu komplikovať aj snehové jazyky a záveje, s ktorými treba na severe Slovenska počítať až do večera. Na svojom webe na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Následky silného vetra odstraňovalo v Trenčianskom kraji 72 hasičov na 20 kusoch techniky

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) absolvovali v nedeľu (10. 3.) a v pondelok 20 výjazdov k udalostiam súvisiacim so silným vetrom. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne Marián Petrík.

"Išlo o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest, miestnych komunikácií a zaparkovaných osobných motorových vozidiel, resp. zabezpečenie poškodenej plechovej strechy rodinného domu. V rámci Trenčianskeho kraja v súvislosti s počasím zasahovalo 72 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a bolo nasadených 20 kusov hasičskej techniky," priblížil Petrík.

Hasiči v TSK zasahovali šesťkrát v Trenčianskom a Prievidzskom okrese, štyrikrát v okrese Považská Bystrica, trikrát v okrese Nové Mesto nad Váhom a raz v okrese Bánovce nad Bebravou.

Následky silného vetra odstraňovalo v Žilinskom kraji vyše sto hasičov

Mimoriadne silný vietor na území Žilinského kraja zamestnal od nedeľňajšieho (10. 3.) večera do pondelkového rána viac ako stovku hasičov. Podľa žilinského krajského riaditeľa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Jaroslava Kapusniaka zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciou 34-krát. Išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov a poškodených striech.

Najviac výjazdov mali hasiči z okresných riaditeľstiev HaZZ v Žiline, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a Martine. „Celkom zasahovalo 112 príslušníkov, nasadili 34 kusov hasičskej techniky,“ povedal Kapusniak pre TASR.

Pomáhali aj členovia dobrovoľných zborov obcí Vrícko, Ťapešovo, Makov, Skalité, Oravská Polhora, Oščadnica, Námestovo, Mútne, Zákopčie, Novoť, Trstená a Čierne.

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali hasiči v kraji aj cez víkend. Od soboty (9. 3.) dopoludnia do nedele odstraňovalo následky silného vetra 50 príslušníkov jednotiek HaZZ Žilinského kraja. V pohotovosti boli aj energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD), ktorí opravovali poruchy na elektrických vedeniach.

Hasiči zasahovali pre silný vietor v Prešovskom kraji pri 28 udalostiach

V súvislosti so silným vetrom zavolali hasičov v nedeľu (13.3.) a počas uplynulej noci v Prešovskom kraji k 28 udalostiam. Išlo prevažne o odstraňovanie popadaných stromov zo striech a ciest. V niekoľkých prípadoch hasiči odstraňovali strhnuté strechy.

Ako TASR informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Peter Kovalík, v obci Hutka v okrese Bardejov hasiči zasahovali pri strhnutej streche na obecnom úrade a v Starej Lesnej pri spadnutej streche na ceste. Vietor odtrhol tiež časť krytiny na bytovke v Poprade a časť strechy rodinného domu v stropkovskej Bokši.

Spadnuté stromy na ceste hasiči podľa jeho slov odstraňovali v Batizovciach, Liptovskej Tepličke, Orlove, Ruskej Voli, Doľanoch, Vagrinci a ďalších obciach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.