Renault a Nissan upravili štruktúru správnej rady

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Jokohama 12. marca (TASR) - Automobilky Renault a Nissan oznámili v utorok zmenu štruktúry správnej rady aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi s cieľom zaistiť pokračovanie spolupráce po otrasoch, ktoré v aliancii spôsobilo minuloročné zatknutie bývalého šéfa Carlosa Ghosna.

Na čele novoštruktúrovanej rady bude šéf Renaultu Jean-Dominique Senard. Zástupcovia jednotlivých automobiliek však uviedli, že nová rada je tvorená "na báze rovnosti". Dodali, že Senard bude síce šéfom správnej rady aliancie, ale nie šéfom správnej rady Nissanu. Zatiaľ nie je jasné, kto získa túto pozíciu, ktorá je uvoľnená od novembra, keď Ghosna v Japonsku zatkli.

"Toto je partnerstvo na báze rovnosti," povedal na margo novej štruktúry rady generálny riaditeľ Nissanu Hiroto Saikawa. Aj Senard uviedol, že je to "nový štart pre alianciu". Zároveň dodali, že terajšie prepojenie firiem prostredníctvom vzájomného vlastníctva akcií sa meniť nebude.

Na zasadnutí správnej rady Nissanu sa chcel zúčastniť aj minulý týždeň na kauciu prepustený Carlos Ghosn, jeho žiadosť mu však súd zamietol. Ghosna síce krátko po jeho zatknutí 19. novembra v Tokiu odvolali z pozície predsedu správnej rady Nissanu, ešte stále je členom rady. Tým by mal byť až do 8. apríla, keď sa uskutoční mimoriadna schôdzka akcionárov a očakáva sa jeho odvolanie aj z tejto pozície.

Práve Ghosn bol za záchranou Nissanu koncom 90. rokov a vznikom aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi. Renault vlastní v Nissane vyše 43-percentný podiel, zatiaľ čo Nissan v Renaulte len 15 % akcií bez hlasovacieho práva. Nissan pritom poukazuje na to, že predáva viac áut ako Renault a podľa pozorovateľov bolo vedenie Nissanu nespokojné s dominanciou francúzskej firmy. Aj samotný Ghosn dal najavo, že za jeho zatknutím a obvineniami z finančných podvodov je vedenie Nissanu snažiace sa zabrániť plánovanému užšiemu prepojeniu automobiliek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.