Komunitné umenie: Umenie, ktorého súčasťou môžeme byť všetci

Foto: Tasr

Bratislava 15. marca (OTS) - Svätojánsky kaštieľ v Liptovskom Jáne nedávno navštívili zástupcovia kultúrnych centier, divadiel, galérií a filmových združení, ktoré pôsobia v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, aby sa navzájom inšpirovali v otázkach komunitnej kultúry, podnietili nápady na nové projekty a nadviazali užší kontakt pre budúce spolupráce. Podujatie zorganizovalo občianske združenie Truc sphérique, pod ktoré spadá aj známa Stanica Žilina Záriečie, v spolupráci so slovenskou pobočkou British Council v rámci projektu People to People Slovakia.

V uplynulých dňoch sa svätojánsky kaštieľ v Liptovskom Jáne premenil na miesto, kde to žilo umením. Komunitným umením. Komunitné umenie je ťažké vymedziť. Je to takmer akýkoľvek druh umenia, kde je pri jeho tvorbe potrebná spolupráca viacerých ľudí, v ideálnom prípade rovnocenná. To, čo robí však umenie naozaj komunitným, je priama účasť ľudí mimo umenia, čize nie profesionálnych umelcov, v samotnej tvorbe - takzvaná participácia, keď majú obyčajní ľudia hlavnú úlohu v tvorbe. Táto forma umenia im dáva možnosť pomôcť pri vyjadrení svojho názoru a venuje sa veciam, ktoré sú pre zapojených dôležité v ich každodennom živote.

Štvordňového stretnutia sa zúčastnilo celkovo štrnásť zástupcov z desiatich kultúrnych centier, divadiel, galérií a filmových združení z Prešovského a Banskobystrického kraja, ktorí sú považovaní za komunitných lídrov vo svojej v oblasti v danom regióne.
„Bolo naozaj zaujímavé sledovať, ako dokáže fungovať taká rôznorodá skupina ľudí, ktorí majú veľmi rozdielne pozadie, pochádzajú z odlišných regiónov, miest a ako na niekoľko dni dokážu vytvoriť dynamickú, neustále sa meniacu skupinu a efektívnu, rôznorodú komunitu, ktorá je pripravená sa rozbiť, aby vytvorila nové spoločenstvá,“ hovorí Martin Krištof, programový manažér z Truc sphérique.

Cieľom tejto intenzívnej aktivity bolo navzájom prepojiť jednotlivé združenia a vytvoriť priestor pre možné spolupráce. Účastníci spoločne hľadali styčné body a aktívne diskutovali o svojom publiku a miestnych komunitách a modelových projektoch, ktoré sú zamerané na zapájanie komunít do vlastných aktivít. Motivovaní účastníci prichádzali s nápadmi na aktivity, ktoré majú potenciál v ich regiónoch a komunitách.

„Umenie, ktoré pomáha komunitám identifikovať a riešiť mnohé situácie či problémy každodenného života, ktorými žijú, je v tomto čase mimoriadne dôležité. Tak ako v Spojenom kráľovstve, tak aj teraz na Slovensku vidíme, že vytvára mosty, prináša riešenia a posilňuje pozitívne atribúty komunity,“ hovorí Alena Štefánikova, projektová manažérka British Council Slovensko.

Súčasťou programu bolo niekoľko cvičení a workshopov, na ktorých sa podieľala aj skúsená britská lektorka Selina Busby. Okrem iného viedla workshop zameraný na metódu známu ako Verbatim, ktorá podnecuje k aktívnej účasti. Je to metóda, ktorá dáva hlas ľuďom, nie umelcom, pričom pracuje s ich pamäťami, potrebami a túžbami, ktoré pretavuje do umeleckých výpovedí. Selina workshop nielen viedla, ale spolu so zástupcami kultúrneho centra Stanica Záriečie pôsobila aj ako mentorka. V spolupráci s účastníkmi sa tak snažili pripraviť kvalitný základ pre dlhodobejšie komunitné výstupy v regiónoch.

„Za dôležité považujem, že sme spolu s účastníkmi strávili niekoľko dní mimo mesta, prežili sme spolu intenzívny čas a utvorili komunitu, ktorá vie fungovať nielen spolu, ale zároveň aj jednotlivo a každý z nás bude ďalej viesť komunitnú prácu vo svojom meste či mestečku. Vytvorili sme novú komunitu a dúfam, že tento spoločne strávený čas bude základom ďalších prepojení a spoločných projektov v budúcnosti,“ dodáva Martin Krištof.

Výsledkom tohto niekoľkodňového stretnutia je približne desať projektov, ktoré účastníci budú naďalej na diaľku konzultovať s mentormi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.