Slovenskí duchovní lídri vyzvali na odsúdenie terorizmu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. marca (TASR) - Slovenskí duchovní lídri v reakcii na teroristický útok na Novom Zélande vyzývajú ľudí, aby odmietli podnecovanie nenávisti. Ako účastníci medzináboženského dialógu na Slovensku vyjadrili spoluúčasť na smútku pozostalých.

"Vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa nenechali strhnúť k nenávisti, od ktorej je len krok k nenávistným činom. Zotrvajme vo vzájomnom rozhovore v úcte a porozumení, aby sme boli spoločnosťou pokoja a prosperity," uviedli duchovní predstavitelia s tým, že vyzývajú aj osobnosti Slovenska, aby sa pridali k tomuto vyhláseniu a odmietli podnecovanie nenávisti zo strany kohokoľvek.

Predstavitelia cirkví pripomínajú, že každé náboženstvo je zneužiteľné teroristami. "Tomuto zneužívaniu však nezabránime očierňovaním jedného alebo druhého náboženstva. Zabránime mu jedine dôsledným zápasom proti fundamentalizmu v ktoromkoľvek náboženstve," poukázali v reakcii na to, že podľa dostupných informácií je za skutkom pravicový extrémista, ktorý podľa nich už dávnejšie protestoval proti odovzdaniu kresťanského kostola na účely mešity.

Rastúca nenávisť voči moslimom na Slovensku, stále častejšie prejavy antisemitizmu a obava z možných prejavov násilia voči moslimskej a židovskej komunite sú ďalšie dôvody, pre ktoré sa duchovní lídri rozhodli reagovať.

Vyhlásenie vydali imám Mohamad Safwan Hasna z Islamskej nadácie na Slovensku, rabín Misha Kapustin z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Slovenska, katolícky kňaz a františkán Felix Mária, OFM, evanjelický teológ a duchovný Ondrej Prostredník, evanjelický teológ a univerzitný profesor František Ábel, starokatolícky kňaz Martin Kováč a výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta Slovensko Mário Nicolini.

K streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch došlo v piatok (15. 3). Útok si vyžiadal 50 obetí na životoch a 50 zranených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.