Skupina Poštovej banky dosiahla vlani zisk 54,3 milióna eur

Foto: TASR

Bratislava 19. marca (TASR) - Skupina Poštovej banky vlani zaznamenala nárast celkového čistého zisku o 6,4 milióna eur na 54,3 milióna eur. Vyplýva to zo zverejnenej konsolidovanej účtovnej závierky.

Pod rast zisku sa podpísalo hlavne zvýšenie čistých úrokových výnosov skupiny medziročne zo 165,8 milióna eur na 171,8 milióna eur. Poštová banka zaznamenala vlani aj medziročný nárast spotrebných úverov. Celkovo poskytla miliardu retailových úverov a historicky prvýkrát podiel výnosov z retailových klientov prekročil výnos z korporátnych. Stúpli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to z 33,1 milióna eur v roku 2017 na 39,7 milióna eur v roku 2018. Medziročne klesla čistá tvorba opravných položiek a rezerv.

Aktíva skupiny zostali bez výraznejšej zmeny na úrovni 4,3 miliardy eur, z čoho vyše polovicu tvorili úvery a preddavky poskytnuté klientom, ktoré medziročne narástli o 302 miliónov eur hlavne v oblasti retailu.

Zisk spoločnosti rástol napriek zvýšeným personálnym nákladom, čo bolo dôsledkom zmeny obchodného modelu so Slovenskou poštou. Jej pracovníci sa v rámci konceptu Banka na pošte stali od začiatku roka 2018 zamestnancami Poštovej banky. Z tohto dôvodu sa počet zamestnancov v skupine Poštovej banky v priemere zvýšil z 1498 na 1645. Banka tiež integrovala do svojich štruktúr zamestnancov svojej dcérskej spoločnosti PB Partner.

"Významné zmeny, inovácie a nové produkty, ktoré sme na trh priniesli, sa ukázali ako opodstatnené a prejavili sa aj v lepšom hospodárení spoločnosti," skonštatoval v stanovisku pre médiá predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Za významný medzník v rozvoji skupina označila aj akvizíciu spoločnosti Amico Finance od maloobchodného predajcu elektroniky NAY, vďaka ktorému skupina Poštovej banky získala na trhu splátkového predaja 11 % podiel. Plánom je pozíciu na trhu ešte posilniť a do konca roku 2019 sa stať dvojkou na trhu splátkového predaja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.