Japonská vláda zhoršila hodnotenie vývoja ekonomiky

Foto: TASR/AP

Tokio 20. marca (TASR) - Japonská vláda tento mesiac zhoršila hodnotenie vývoja ekonomiky, prvýkrát za tri roky. Odôvodnila to poklesom exportu a priemyselnej výroby pre obchodnú vojnu medzi USA a Čínou.

Úrad vlády, ktorý pomáha koordinovať vládnu politiku, vo svojej správe v stredu uviedol, že ekonomika sa síce postupne zotavuje, ale export a priemyselná produkcia vykazujú známky slabosti. Hodnotiaca správa, ktorú aktualizuje každý mesiac, tak načrtla pesimistický výhľad, keďže oslabenie exportu a priemyslu môže nejaký čas pokračovať.

Toto hodnotenie by mohlo vyvolať tlak na vládu, aby odložila zvýšenie dane z predaja naplánované na október. A špekuluje sa tiež, že centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) podnikne určité kroky na posilnenie hospodárskeho rastu.

Export z Japonska vo februári klesol už tretí mesiac po sebe a priemyselná produkcia sa v januári znížila najstrmšie za jeden rok, keďže spor medzi Washingtonom a Pekingom spomalil čínske hospodárstvo a znížili dopyt po súčiastkach pre mobilné telefóny a čipy z Japonska.

Úrad vlády vo svojej správe zhoršil odhad vývoja priemyselnej produkcie už druhý mesiac po sebe, pričom uviedol, že vykazuje známky slabosti a stagnácie.

No aj napriek škodám spôsobeným obchodnou vojnou by japonská ekonomika mala naďalej mierne rásť, pretože spotrebiteľské a kapitálové výdavky stúpajú.

Vláda v marcovej správe potvrdila, že výdavky domácností sa zotavujú a kapitálové výdavky sa zvyšujú.

Existujú však obavy, že firmy začnú redukovať svoje kapitálové výdavkov v novom fiškálnom roku, ktorý sa začína v apríli 2019 pre neistotu v súvislosti s globálnym obchodom.

Japonský výrobný sektor zasiahol spor Číny a USA, pretože vyváža elektronické súčiastky a investičný tovar do Číny, kde sa používajú na výrobu hotových výrobkov určených pre Spojené štáty.

Vláda v Tokiu plánuje zvýšiť v októbri daň z predaja na 10 % z 8 %, ale existujú obavy, že to oslabí spotrebiteľské výdavky a poškodí hospodársky rast.

BoJ minulý týždeň znížila svoj pohľad na export a produkcie, ale ponechala svoju politiku radikálneho uvoľňovania nezmenenú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.