Nemecký kabinet schválil návrh rozpočtu na rok 2020

Berlín. Foto: TASR/AP

Berlín 20. marca (TASR) - Nemecký kabinet v stredu schválil návrh rozpočtu na rok 2020, ktorý počíta so zvýšením výdavkov o 1,7 % a spolieha sa na ministerstvá, že znížia svoje náklady, aby zabránili novému dlhu v súvislosti so spomaľovaním hospodárstva.

Priestor ministra financií Olafa Scholza pre manévrovanie je stále menší, pretože daňové príjmy Nemecka budú pravdepodobne v tomto roku nižšie, ako sa očakávalo, keďže exportérov zasiahol slabší zahraničný dopyt, obchodné spory a neistota okolo brexitu.

Zdroj z vlády uviedol, že kabinet schválila Scholzov návrh rozpočtu na rok 2020 a strednodobé finančné plánovanie do roku 2023.

V návrhu sa predpokladajú výdavky štátu vo výške 362,6 miliardy eur, ale podľa nemenovaných zdrojov, ministerstvá budú musieť nájsť spôsoby, ako znížiť svoje náklady o 625 miliónov eur ročne. A odklad niektorých programov a ďalšie opatrenia by mali priniesť ďalšie úspory.

Návrh rozpočtu predpokladá v roku 2020 zvýšenie vojenských výdavkov, ale nezahŕňa plán, ako dosiahnuť cieľ NATO, podľa ktorého by mali členské štáty vyčleniť na obranu 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) v ďalších rokoch.

Nemecké výdavky na armádu stúpnu v roku 2020 o 2,1 miliardy eur. Tým sa zvýšil podiel výdavkov na obranu na 1,37 % HDP z 1,25 % v roku 2018 a 1,3 % v tomto roku.

Vojenský rozpočet sa má zvýšiť na 45,1 miliardy eur v roku 2020 z plánovaných 43,2 miliardy eur v tomto roku. Ale v roku 2023 by mal klesnúť na 1,25 % HDP, pričom o akomkoľvek ďalšom zvyšovaní výdavkov by sa malo rokovať rok čo rok, uviedli zdroje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.