Inflácia v Británii sa zrýchlila, je však blízko 2-ročného minima

Foto: TASR/AP

Londýn 20. marca (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Británii zaznamenali minulý mesiac mierne zrýchlenie rastu a prekonali tak očakávania trhov. Tie počítali so stagnáciou. Údaje zverejnil v stredu britský štatistický úrad. Napriek tomu sa však rast cien udržal v blízkosti 2-ročného minima, ktoré zaznamenal v januári.

Spotrebiteľské ceny v Británii vzrástli vo februári medziročne o 1,9 % po 1,8-percentnom raste v januári. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters predpokladali, že tempo rastu spotrebiteľských cien sa meniť nebude.

Jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny potravín a energií, však zaznamenala spomalenie. Zatiaľ čo jadrové spotrebiteľské ceny vzrástli v januári medziročne o 1,9 %, vo februári tempo rastu spomalili na 1,8 %.

Nízka inflácia kombinovaná s najnižšou nezamestnanosťou za viac ako štyri desaťročia a rastúcimi platmi udržuje výdavky Britov na relatívne solídnej úrovni, napriek neistote spojenej s blížiacim sa odchodom krajiny z Európskej únie. Mierna inflácia zároveň pomáha centrálnej banke, ktorá sa zatiaľ vyhýba zvyšovaniu úrokových sadzieb a čaká na výsledky diskusií o brexite.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.