Javorčík: Marcový samit EÚ ponúka hospodárske témy, ktoré zaujímajú SR

Na archívnej snímke stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík. Foto: TASR Jakub Kotian

Brusel 21. marca (TASR) - Marcový samit EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok poobede a skončí sa v piatok (22. 3.), je orientovaný prevažne na ekonomické témy, hoci hneď na úvod sa hlavy vlád a štátov budú zaoberať požiadavkou britskej vlády na odklad brexitu do 30. júna. Pre TASR to uviedol vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Témy samitu sú rozdelené na viacero častí - hospodársky rast, zamestnanosť a konkurencieschopnosť so záberom na budovanie jednotného trhu a odbúravanie bariér; klimatické zmeny s dosahom na priemysel a medzinárodné obchodné vzťahy zamerané aj na prípravy aprílového samitu EÚ - Čína.

Javorčík pripomenul, že ide naozaj o široký komplex otázok z oblasti hospodárstva, ktorými sa budú zaoberať lídri EÚ počas dvojdňového zasadnutia. Spresnil, že Slovensko v rámci nadchádzajúcich debát zaujíma nastavenie budúcej klimatickej politiky, lebo od toho závisí, akým spôsobom budeme vyrábať elektrickú energiu a ako to v konečnom dôsledku ovplyvní energetický a dopravný sektor Slovenska.

"Sú tu ambície, áno, chceme mať klimaticky neutrálnu ekonomiku, aby klesali emisie CO2, aby sme mali čistejšie ovzdušie, ale zároveň musíme vedieť, ako to ovplyvní energetiku a priemysel," opísal situáciu veľvyslanec. Pripomenul, že na Slovensku sú veľké firmy, ako napríklad U. S. Steel, pre ktoré je nastavenie klimatických cieľov kľúčové z hľadiska ich ďalšieho fungovania.

Dodal, že pri debatách o klimatickej neutralite viaceré členské krajiny volajú po rešpektovaní národných špecifík, v čom je aj zloženie národného energetického mixu (v prípade SR významnú úlohu zohráva jadrová energetika), a je silný dôraz na to, aby prechod na bezuhlíkovú ekonomiku bol sociálne spravodlivý a férový z hľadiska cien energie.

Priemyselná politika EÚ je podľa Javorčíka ďalšia silná téma samitu, dôležitá pre Slovensko, ktoré v EÚ patrí medzi tie krajiny, ktoré sú z hľadiska štruktúry ekonomiky najzávislejšie od priemyslu. Upozornil na to, že marcový samit bude akousi výzvou pre budúcu Európsku komisiu, aby prišla s priemyselnou stratégiou.

"Rovnako sa budeme musieť pozrieť aj na otázky svetového obchodu, a to nielen z hľadiska uzatvárania obchodných dohôd, ale aj na to, ako sa vytvorí rovnovážna hracia plocha v oblasti verejného obstarávania a iných ekonomických vzťahov," upozornil Javorčík.

Do oblasti debát o svetovej obchodnej politike zapadajú aj vzťahy EÚ s Čínou, čo bude hlavnou témou aprílového samitu EÚ - Čína (9. 4.). Javorčík pripomenul, že EÚ by mala vystupovať dôraznejšie v záujme ochrany svojich záujmov.

"Všetko toto treba vnímať aj v kontexte debát, ktoré budú pokračovať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch na samite v Sibiu a tiež na júnovom samite EÚ, keď by lídri mali prijať strategickú agendu, čiže víziu pre EÚ na nasledujúcich päť rokov," vysvetlil slovenský diplomat.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.