Pri nálete USA v Afganistane zahynulo 13 civilistov vrátane 10 detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kábul 25. marca (TASR) - Najmenej 13 civilistov, konkrétne desať detí a traja dospelí, zahynulo v sobotu skoro ráno pri nálete "medzinárodných síl" v okrajovej štvrti severoafganského mesta Kundúz. Časť detí patrila do jednej širšej rodiny. V pondelok o tom informovala Organizácia Spojených národov, na ktorú sa odvolala agentúra AFP.

"Misia vyjadruje vážne obavy, pretože prvé zistenia naznačujú, že desať zo zabitých obetí sú deti a časť z nich patrila do tej istej širšej rodiny, ktorá musela utekať pred bojmi po celej krajine," napísala vo vyhlásení misia OSN v Afganistane.

Nálet bol súčasťou približne 30 hodín trvajúcej bitky v provincii Kundúz medzi militantným hnutím Taliban a spoločnými silami Afganistanu a USA. V tejto provincii má Taliban veľký vplyv, pripomenula agentúra Reuters.

Pri nálete utrpeli zranenia ďalší traja civilisti, napísala ešte o prípade v predbežnej správe Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA).

Hovorkyňa misie NATO v Afganistane s názvom Rozhodná podpora Debra Richardsonová v nedeľu potvrdila, že nálet podnikli americké sily. Dodala, že misia sa snaží zabrániť obetiam na životoch medzi civilistami, pričom Taliban sa medzi civilistami zámerne ukrýva.

Vlani zahynul rekordný počet afganských civilistov, keďže pribúdajú nálety a samovražedné bombové útoky, napísala OSN vo februárovej správe. Počet zabitých detí pri náletoch sa od roku 2014 zvyšuje každý rok.

Boje sa zrýchlili práve počas obdobia obnovených rozhovorov medzi USA a predstaviteľmi Talibanu, zameraných na ukončenie už 17 rokov trvajúcej vojny v Afganistane, uviedla agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.