Zmeny vo výbere kandidátov na európskeho prokurátora sú v 2. čítaní

NRSR Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 27. marca (TASR) – Pri výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora sa má vypustiť vekové obmedzenie 40 rokov. Vyplýva to z novely zákona o výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora a európskeho delegovaného prokurátora v Európskej prokuratúre, ktorý v stredu poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

Vypustenie vekového obmedzenia prichádza v záujme rozšírenia okruhu uchádzačov o túto pozíciu. "Jedným z dôvodov je skutočnosť, že Nariadenie Rady EÚ z 12. októbra 2017, ktorým sa vykonáva posilnená spolupráca na účely zriadenia Európskej prokuratúry, vekový cenzus pre európskeho prokurátora nevymedzuje," uvádza sa v predkladacej správe.

Ako postačujúca sa javí byť podmienka, že uchádzač najmenej desať rokov vykonával funkciu prokurátora, sudcu alebo advokáta, z toho najmenej päť rokov funkciu prokurátora alebo sudcu. "Pri tejto skupine prokurátorov je navyše predpoklad dobrej jazykovej vybavenosti, keďže ide o mladšiu generáciu prokurátorov, ktorí študovali v období, v ktorom sa kvalitné štúdium jazykov, najmä angličtiny, stalo samozrejmou súčasťou vzdelávacieho procesu," píše rezort spravodlivosti v materiáli.

Úprava sa navrhuje aj vzhľadom na neúspešné výberové konanie na kandidáta na funkciu európskeho prokurátora v januári 2019 z dôvodu, že do výberového konania sa neprihlásil žiadny uchádzač.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.