Poslanci NR SR odobrili riešenie stavu v Letiskovej spoločnosti Žilina

Letisko Žilina. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Bratislava 27. marca (TASR) – Časť majetkovej účasti štátu v Letiskovej spoločnosti Žilina (LSZA) sa má previesť na Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Vyplýva to z návrhu riešenia súčasného stavu v obchodnej spoločnosti LSZA z dielne ministerstva dopravy, ktorý v stredu odobrila Národná rada (NR) SR.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR navrhlo realizáciu zámeru odplatného prevodu časti majetkovej účasti štátu, ktorá predstavuje 65,52 % na základnom imaní obchodnej spoločnosti LSZA, na ŽSK, ktorý je súčasným menšinovým akcionárom LSZA.

Na základe analýzy podľa MDV tento prevod nie je možné považovať za štátnu pomoc. "Finančná situácia v LSZA je v súčasnosti zložitá a je nevyhnutné hľadať také možnosti riešenia, výsledkom ktorých bude ekonomická aj prevádzková stabilita spoločnosti a zlepšenie jej výsledkov hospodárenia," dodal rezort dopravy.

Z rokovania MDV a ŽSK podľa materiálu vyplynul okrem vôle realizovať prevod časti majetkovej účasti štátu aj spoločný záujem zachovať prevádzku letiska Žilina a leteckú dopravu pre rozvoj regiónu najmä v oblasti cestovného ruchu, podnikateľských aktivít, výskumu a vzdelávania.

Letisko Žilina v Dolnom Hričove je medzinárodné verejné letisko, ktoré slúži pre zabezpečenie dopravnej obslužnosti regiónu severozápadného Slovenska. Krátka dĺžka dráhy neumožňuje ekonomicky výhodnejšie lety väčších dopravných lietadiel (dovolenkové charterové lety, lety nízkonákladových dopravcov, cargo lety a podobne). Ročne je na letisku vykonaných približne 8000 vzletov a pristátí lietadiel, v prevažnej miere ide o cvičné lety Žilinskej univerzity v Žiline, komerčné lety tvoria necelé 1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.