Indický režisér nakrútil film o československej novej vlne

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Bratislava 28. marca (TASR) - Slovenská premiéra indického dokumentárneho eposu o československej novej vlne CzechMate - Hľadanie Jiřího Menzela (2018) bude v utorok 2. apríla v bratislavskom Kine Lumiére. "Sedemhodinový dokument, v ktorom vystupuje viacero slovenských tvorcov, nakrútil Shivendra Singh Dungarpur a premietne sa za jeho osobnej účasti," TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Na myšlienku nakrútiť film o československej novej vlne prišiel režisér Dungarpur ešte ako študent filmovej školy, keď v ňom zanechal hlboký dojem debut Jiřího Menzela Ostro sledované vlaky (1966). V roku 2010 takmer po ročnej mailovej a telefonickej komunikácii sa mu s Menzelom podarilo stretnúť a ich spoločné priateľstvo vyústilo do filmu, ktorý skúma nielen Menzelove diela, ale celý svet československej novej vlny. "Bolo to hnutie plné skvelých umelcov, ktorí, paradoxne, vytvárali filmy financované represívnym režimom, no prekrásne v nich zakrývali svoju podvratnosť prostredníctvom humoru a umenia," hovorí o dôvode venovať sa najtvorivejšiemu obdobiu dejín československej kinematografie Dungarpur.

Sedemhodinový dokument skúma obdobie viac ako štyroch desaťročí od znárodnenia českého filmového priemyslu v roku 1948 cez vznik československej novej vlny v období 60. rokov, ktoré bolo poznačené významnými historickými udalosťami, akými boli Pražská jar a sovietska invázia do Československa v roku 1968 či neskoršia normalizácia, až po Nežnú revolúciu v roku 1989. Film hovorí aj o tom, ako tieto udalosti vplývali na tvorbu predstaviteľov novej vlny. Podľa Dungarpura "zmena politickej klímy viedla stále k prísnejšiemu pohľadu na tvorivú slobodu týchto umelcov. Napriek tomu pokračovali v tvorbe filmov, v ktorých tichým hlasom vyjadrovali rebéliu často s rizikom straty živobytia, dokonca aj života".

Počas niekoľkoročnej prípravy a nakrúcania filmu režisér hovoril s mnohými filmovými tvorcami i historikmi a kritikmi, ktorí majú s novou vlnou spojitosť. Vystupuje v ňom 85 osobností kinematografie vrátane najvýznamnejších filmárov z celého sveta, ako sú Ken Loach, Woody Allen, Emir Kusturica, István Szabó či Andrzej Wajda. Zo slovenských tvorcov vo filme vystupujú režiséri Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Eduard Grečner, Martin Šulík, ale aj Dušan Dušek, Marián Labuda, Martin Huba či Magda Vášáryová.

Projekcia sa začne o 14.00 h a s jednou hodinovou prestávkou potrvá do 22.15 h. Vo filme sa hovorí šiestimi jazykmi, premieta sa s anglickými a slovenskými titulkami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.