Dopyt po nových zamestnancoch v školstve neustále narastá

Ilustračná fotografia Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 28. marca (TASR) – Školstvo sa dostáva stále do väčších problémov, pretože dopyt po nových zamestnancoch neustále narastá. Počet uchádzačov, naopak, poklesol. Vyplýva to z analýzy portálu Edujobs.sk. TASR o tom informovala PR manažérka Profesie Nikola Richterová.

Čísla z portálu z posledných rokov ukazujú, že kým dopyt po nových ľuďoch výrazne rastie, práca v slovenskom školstve pre uchádzačov až taká atraktívna nie je. Vlani uverejnili slovenské školy 4446 pracovných ponúk. Oproti roku 2015 tak stúplo toto číslo takmer na trojnásobok. "Školy majú pritom záujem nielen o učiteľov. Z uvedeného čísla v roku 2018 bolo 2572 ponúk na učiteľské pozície, zvyšok tvorili ponuky na pozície ako kuchár či školník," uviedla Richterová.

Štatistiky z aktuálneho roka pritom nasvedčujú tomu, že dopyt po nových ľuďoch v školstve v súčasnosti neklesá. "V období od 1. januára do 15. marca bolo uverejnených 655 pracovných ponúk, pričom v prípade 372 z nich išlo o učiteľské pozície," povedala Richterová. Zároveň doplnila, že viac pracovných príležitostí v školstve neprináša väčší záujem uchádzačov o tieto pozície. "Práve naopak. V roku 2015 zareagovalo na jednu pracovnú ponuku na Edujobs.sk v priemere takmer 16 uchádzačov. Dnes sa počet priemerných reagujúcich ľudí zúžil na šesť," doplnila Richterová s tým, že pri učiteľských pozíciách ide ešte o horšie čísla. Vlani zareagovalo na jednu pracovnú ponuku na učiteľskú pozíciu v priemere približne päť ľudí, v tomto roku sú to už len približne štyria uchádzači.

Minulý rok uverejnilo pracovné ponuky po prvý raz viac ako 1000 škôl. Za necelé tri mesiace v tomto roku už ide podľa slov Richterovej o 342 takýchto zamestnávateľov. "Skutočnosť, že sezóna hľadania nových ľudí v školstve ešte len príde, nasvedčuje tomu, že počet zariadení môže tento rok opäť stúpať," dodala Richterová. Školy počas každého roka pridávali najviac pracovných ponúk v júni. Za týmto mesiacom nasleduje august a máj.    

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.