I. Šulaj: Realizácia politík by mala byť merateľná pre štát a občana

Na archívnej snímke Igor Šulaj. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. apríla (TASR) – Vláda alebo parlament vytvárajú politiky a stratégie. Každá z politík by mala byť merateľná pre štát a občana, aby sa dalo povedať, či sa napĺňa, a aby sa dala aj kontrolovať. Povedal to v utorok pre TASR podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Igor Šulaj o využití národných kľúčových ukazovateľov počas zasadnutia celosvetovej pracovnej skupiny medzinárodnej organizácie najvyšších kontrolných inštitúcií INTOSAI, ktorá sa nimi zaoberá.

Národné kľúčové ukazovatele sú súhrn ukazovateľov, ktoré definujú sociálny, ekonomický a environmentálny rozvoj v krajine. SR ako členský štát Európskej únie používa európske ukazovatele a každá krajina má aj svoje vlastné ukazovatele, vysvetlil.

Ako príklad jednej z priorít, ktorou sa NKÚ SR zaoberal, uviedol bezpečnosť, pretože SR je členom NATO. Úrad skontroloval výdavkové politiky v súvislosti s obranou. "Konštatovali sme, že SR v roku 2018 poskytne 1,2 % výdavkov na obranyschopnosť štátu, pričom záväzok NATO sú 2 %," povedal predstaviteľ úradu.

Najvyššia slovenská kontrolná autorita monitoruje napríklad veľkosť dlhu verejnej správy k hrubému domácemu produktu. "Oproti roku 2013 naše dlhové zaťaženie v percentách klesne z 55 % na hladinu pod 50 % v roku 2018. Je predpoklad, že v roku 2020 by malo dlhové zaťaženie dosiahnuť úroveň 40 % až 45 %," povedal. Úrad používa aj ukazovatele, ktoré hodnotia efektívnosť verejných financií pri obhospodarovaní dlhu.

Slovensko sa zapojilo do medzinárodnej kontroly, do porovnania hlavných sociálnych a ekonomických indikátorov v rámci vybraných kontrolných aktivít. "V príprave je kontrola zameraná na Sociálnu poisťovňu, na dôchodkové a nemocenské fondy, kde chceme porovnať príjmy a výdavky týchto fondov nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, prípadne aj v iných okolitých krajinách," uviedol podpredseda Šulaj s tým, že počas roka 2019 by mali byť známe prvé výsledky. Tie majú dať obraz o tom, aký efektívny je slovenský sociálny systém. Zdôraznil, že treba vziať do úvahy špecifiká krajín, pretože napríklad v Česku nemajú druhý dôchodkový pilier.

Zástupcovia národných kontrolných autorít diskutujú aj o otázkach, ktoré súvisia s udržateľným financovaním verejného sektora a podporou verejných politík, medzi ktoré patria sociálny či dôchodkový systém, systém vzdelávania a zdravotníctvo.

Zasadnutie skupiny medzinárodnej organizácie najvyšších kontrolných inštitúcií INTOSAI sa začalo v pondelok (1. 4.) a potrvá do štvrtka (4. 4.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.