Študenti odboru ošetrovateľstvo by mohli mať nový druh pôžičky

Na archívnej snímke NRSR. Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 2. apríla (TASR) - Študentom študijného odboru ošetrovateľstvo by mal pribudnúť nový druh pôžičky. Má ísť o takzvanú stabilizačnú pôžičku. Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o Fonde na podporu vzdelávania, ktorú predložilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

Novela zákona o fonde má upraviť možnosť administrácie nového druhu pôžičky ako formy sociálnej podpory vybraných skupín študentov vysokých škôl, ktorí štúdiom zvoleného študijného programu vysokej školy získajú kvalifikačný predpoklad na výkon povolania ohrozeného nedostatkom pracovných síl v SR. Nedostatkové regulované povolania by mali byť každoročne zverejnené v zozname nedostatkových povolaní a určí ich ministerstvo v spolupráci s ďalšími príslušnými rezortmi.

"Konkrétnym podnetom na predloženie návrhu novely zákona je potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne zdravotných sestier, v systéme zdravotníctva. Jedným z týchto opatrení je poskytovanie stabilizačnej pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu," uvádza sa v predkladacej správe rezortu školstva.

Fond by mohol poskytnúť stabilizačnú pôžičku študentovi v jednom akademickom roku len raz. Pôžičku by mohol získať študent najviac počas šiestich akademických rokov, pričom tie nemusia nasledovať po sebe. Lehotu splatnosti stabilizačnej pôžičky možno dohodnúť najviac na desať rokov. Rada fondu by mohla rozhodnúť o predĺžení lehoty splatnosti stabilizačnej pôžičky len na základe odôvodnenej žiadosti dlžníka, najviac však na 20 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.