Muž, ktorý zahynul v Christchurchi, bol extrémista

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Christchurch 3. apríla (TASR) - Muž, ktorý prišiel o život pri minulotýždňovom policajnom zásahu v novozélandskom meste Christchurch, bol extrémista a našli sa uňho strelné zbrane. Vyplýva to z vyšetrovania incidentu z 27. marca, ktorého závery zverejnila v stredu novozélandská polícia.

Podľa vyšetrovateľov išlo o 54-ročného muža menom Artemy Dubovskiy, ktorý — ako zistili — schvaľoval útok austrálskeho extrémistu na dve mešity v Christchurchi z 15. marca s 50 mŕtvymi a rovnakým počtom zranených. Priamu spojitosť medzi oboma mužmi sa však nepodarilo preukázať.

Dubovskyi, ktorý používal prezývku Troy, sa dostal do hľadáčika polície, keď zaznamenala jeho e-maily týkajúce sa útokov v Christchurchi.

Polícia muža v noci z 26. na 27. marca vypátrala v aute neďaleko centra mesta Christchurch a začala s ním vyjednávať, čo trvalo tri hodiny. Keď sa napokon policajti priblížili k autu, zistili, že muž je v kritickom stave. Na jeho tele sa našlo bodné zranenie, ktorému zakrátko podľahol.

Podľa vyšetrovateľov Dubovskyi zrejme spáchal samovraždu. Policajti prehľadali tri jeho nehnuteľnosti, ktorých našli niekoľko strelných zbraní, muníciu a materiály s násilným extrémistickým obsahom.

Zo záverov vyšetrovania vyplýva, že išlo o jednotlivca, ktorý predstavoval potenciálnu "vážnu hrozbu" pre svoje okolie. Spojitosť s útokmi na miestne mešity však podľa všetkého nemal.

Dubovskiy sa prisťahoval na Nový Zéland v roku 1997 z Ruska. Podľa slov svojho otca nebol extrémistom, ale vášnivým zberateľom zbraní, vojenských memorabílií a predmetov s nacistickou symbolikou. Vo svojej zbierke mal aj upravené poloautomatické zbrane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.