Vláda schválila návrh na výstavbu Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš počas 149. schôdze vlády SR v Bratislave 3. apríla 2019. Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 3. apríla (TASR) - V parku pri Úrade vlády SR v bratislavskom Starom Meste má byť Hrob neznámeho vojaka. Vláda v stredu schválila návrh Ministerstva obrany (MO) SR, ktorý ho chce zriadiť ako protokolárne miesto SR. Podľa rezortu obrany má byť symbolom patriotizmu a heroizmu občanov Slovenska.

"Hrob neznámeho vojaka ako protokolárne miesto Slovenskej republiky je ústredné pietne miesto a najčestnejší vojnový hrob, pri ktorom sa organizujú štátne pietne akty. Je trvalým symbolom nespochybniteľného vlastenectva a skutočného hrdinstva občanov štátu, ktorí do posledného písmena naplnili slová prísahy," ozrejmil rezort. Umelecké stvárnenie monumentu má symbolizovať aj slovenskú štátnosť, s dôrazom na politické a kultúrne dedičstvo a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť.

Areál chce rezort vybudovať v zastavanom území mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, medzi Leškovou ulicou a Úradom vlády SR, na vymedzenej ploche areálu parku. Jeho celkový tvar a rozmer upravia podľa výsledkov verejnej urbanisticko-architektonickej súťaže vyhlásenej na jeho umelecké stvárnenie, vyplýva z predložených materiálov.

Poslanec Národnej rady SR Peter Osuský (SaS) v minulosti namietal, že Bratislavčania a Slovensko nepotrebujú nový pamätník padlým. Liberáli podľa jeho slov nemajú nič proti tomu, aby bol z parku odstránený pamätník komunistu Mareka Čulena, ale majú výhrady k tomu, aby na mieste postavilo MO pod vedením SNS pamätník, ktorý má pripomínať vlastenectvo a hrdinstvo Slovákov pri obrane vlasti. Doplnil, že v Bratislave je Námestie Slovenského národného povstania, čo je dôstojné, navštevované a v zápase o demokraciu a slobodu symbolické miesto na uctenie si hrdinstva Slovákov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.