Hygienici v Banskej Bystrici vyhodnotili vzorky vody od obyvateľov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Diana Semanová

Banská Bystrica 5. apríla (TASR) - Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa vody mohli obyvatelia 21. marca na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici využiť nielen bezplatné konzultácie, ale aj vyšetrenia vody z individuálnych vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany. Rozbory ukázali, že 29 z celkového počtu 149 vzoriek nevyhovuje požiadavkám.

„V tento deň sme celkom poskytli 101 odborných konzultácií pri osobnom doručení vzoriek vôd a 19 konzultácií telefonicky. Všetkým obyvateľom, ktorí doručili vzorky na RÚVZ Banská Bystrica, sme zároveň poskytli informačné brožúry, ako aj tabuľku o jednom z možných spôsobov dezinfekcie vody v studniach,“ konštatovala Kvetoslava Koppová, vedúca odboru hygieny RÚVZ Banská Bystrica.

Dodala, že do laboratórií úradu bolo v tento deň doručených celkovo 149 vzoriek vody v rôznych nádobách a fľašiach. Vzorky boli odobraté väčšinou z individuálnych vodných zdrojov – studní, prameňov, vrtov, studničiek, sedem vzoriek bolo odobratých z verejných vodovodov.

Voda v 120 prípadoch v obidvoch ukazovateľoch vyhovovala požiadavkám na kvalitu vody v zmysle relevantných vyhlášok ministerstva zdravotníctva. V 72 vzorkách bola stanovená hodnota dusičnanov vyššia ako 10 mg/l, čo podľa hygienikov znamená, že táto voda nie je vhodná na prípravu umelej výživy dojčiat ani na pitie a prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien.

Prekročenie najvyššej medznej hodnoty dusičnanov (50 mg/l) bolo zistené u 27 vzoriek a v dvoch vzorkách vody bola prekročená limitná hodnota dusitanov. Hygienici upozorňujú, že voda s vyšším obsahom dusičnanov a dusitanov nie je vhodná na pitné účely a varenie, nesmie sa používať na prípravu umelej výživy dojčiat ani na pitie a prípravu stravy tehotných a dojčiacich žien.

Do laboratórií RÚVZ Banská Bystrica bolo doručených aj ďalších 325 vzoriek vody z RÚVZ v Lučenci, RÚVZ vo Veľkom Krtíši a RÚVZ vo Zvolene. Tieto vzorky však nie sú predmetom hodnotenia banskobystrického RÚVZ, ale ich vyhodnotia jednotlivé RÚVZ v rámci ich aktivít k Svetovému dňu vody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.