K. Svarinská:Teroristka odzrkadľuje vzorpetie ľudí voči arogancii moci

Na snímke slovenská herečka Kristína Svarinská počas tlačovej konferencie k českému filmu Teroristka. Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 6. apríla (TASR) - Tento týždeň vstúpil do kín nový česko-slovenský film Teroristka, v titulnej úlohe s opäť presvedčivou Ivou Janžurovou. Čiernu komédiu - príbeh učiteľky na dôchodku, ktorá celý život svojich žiakov učila, že základom všetkého je slušnosť a násilie nič nerieši, no napokon sa predsa naučí zaobchádzať aj s brokovnicou, napísal režisér a scenárista Radek Bajgar (Teória tigra, 2016) práve pre hereckú legendu Ivu Janžurovú.

Vo filme, ktorý poukazuje aj na súčasný problém frustrácie spoločnosti z korupcie, arogancie mocných a bohatých, z neschopnosti vymôcť si právo a spravodlivosť na úradoch a inštitúciách na to určených, si zahrala aj Slovenka Kristína Svarinská. "Pôsobenie v tomto filme je pre mňa veľmi zásadné. Už aj keby som sa v živote vo filme neocitla a nič som nenatočila, to, že som mohla stáť po boku pani Janžurovej, je pre mňa malý zázrak," vyhlásila slovenská herečka na prvoaprílovej premiére filmu v Bratislave.

"Lenka ja Slovenka žijúca v Čechách, mladá slobodná matka s päťročným dievčatkom. Pracuje v mraziarňach, žije v slabších pomeroch v chatovej oblasti, spolu s pani Janžurovou a Holubovou," priblížila pre TASR svoju postavu Svarinská s tým, že jej filmová Lenka zažila v živote nie úplne príjemné veci: "Aj keď sa to v scenári veľmi nerozmazáva, čo presne sa stalo, myslím si, že jej vzťah, z ktorého má dieťa, nedopadol veľmi dobre. Ona žije pre malú a snaží sa zo všetkých síl zabezpečiť pre ňu životný štandard. Má jasný názor na život, nie je to žiadna krehká, naivná dievčina, je ostrá s jasnými názormi. Myslím si, že má morálne zásady, ktoré ale pod vplyvom okolností sa rozhodne porušiť a zachovať sa inak, než by sa od nej čakalo."

Film Teroristka prináša príbeh učiteľky na dôchodku, ktorá si jedného pekného dňa povie, že už si, ako hovorí režisér a scenárista, nechce pripadať ako krava, a keď jej proti arogantnému pôvodcovi lokálneho zla nepomôže ani starostka, zoženie si zbraň a rozhodne sa urobiť to, čo väčšinu zo smrteľníkov občas napadne, ale hneď tú myšlienku vytesnia. Veľmi skoro však zistí, že ako je vražda zložitá morálne, je rovnako zložitá aj logisticky. "Pre mňa je dôležitý v tom, aký odkaz so sebou nesie. Odzrkadľuje to, ako sa obyčajní ľudia vzoprú arogancii moci, a to je veľmi aktuálna téma, som vďačná, že mám tu možnosť túto tému otvárať a vyjadriť sa k nej," poznamenala Svarinská a potvrdila, že film, jemne štylizovaný do westernu, je pre ňu dôležitý aj pre hereckú zostavu, ktorá sa v ňom ocitla: "Samozrejme, je dôležitý pre mňa aj preto, že som mohla stáť po boku pani Ivy Janžurovej, pani Holubovej, Martina Hofmanna a celého hereckého ansámblu, ktorý sa v Teroristke objavil."

Kristína s úsmevom priznala, že už aj ona sa ocitla v situácii, keď mala chuť zobrať zákon do vlastných rúk. "Mala, ale ja nie som úplne tento revolučný typ. Obdivujem všetkých ľudí, ktorí sa rozhodli vrátiť Slovensko slušným ľuďom, je to odvážne, no ja nie som úplne tento typ, ktorý by sa do toho pustil po hlave. Ale som ten človek, ktorý sa potom na tie námestia postaví a stojí tam," uzavrela Svarinská.

Čiernu komédiu Teroristka prináša do kín od 4. apríla CinemArt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.