Premiér Netanjahu vyzval voličov, aby si dobre vybrali

Na archívnej snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 9. apríla (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odvolil v utorkových parlamentných voľbách, v ktorých sa usiluje o svoje piate funkčné obdobie v úrade, a vyzval spoluobčanov, aby si "dobre vybrali".

"Ide o posvätný akt, podstatu demokracie a mali by sme byť za to vďační," uviedol podľa agentúry AFP. "Mali by ste si vybrať dobre, ale nemôžem vám povedať, koho. Alebo môžem, ale neurobím to. Ak Boh dá, Izrael zvíťazí," dodal v jednej z jeruzalemských škôl, kde volil s manželkou Sarou.

Pred ním odvolil bývalý náčelník generálneho štábu izraelskej armády Benny Ganc, ktorý stojí na čele novej stredopravicovej strany Modrá a Biela. Tá by mala byť podľa prieskumov hlavným protivníkom Netanjahuovej pravicovej strany Likud.

Ganc vyzval na "nový úsvit", keď odvolil s manželskou Revital vo svojom domovskom meste Roš Haajin. Naliehal na Izraelčanov, aby išli k volebným urnám a "prevzali zodpovednosť" za svoju demokraciu.

Analytici predpokladajú, že víťaz hlasovania bude musieť vstúpiť do koalície s ďalšími subjektmi.

Pôvodne sa parlamentné voľby v Izraeli mali konať až v novembri tohto roku. Vlani v decembri sa však vládnuca koalícia dohodla na vypísaní predčasných volieb. Predchádzala tomu koaličná kríza, ktorú vyvolal spor o zákone o výnimkách z povinnej vojenskej služby pre ultraortodoxných židov.

Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ), oznámenie výsledkov sa očakáva v noci až v stredu skoro ráno. Svoj hlas môže vo voľbách odovzdať približne 6,3 milióna oprávnených voličov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.