Kubánsky parlament schválil ústavu, ktorá umožňuje otvorenie ekonomiky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Havana 11. apríla (TASR) - Kubánsky parlament schválil v stredu novú ústavu, ktorá zachováva systém jedinej strany, avšak umožňuje otvorenie ekonomiky. Opatrenie prichádza v čase obáv o zhoršenie stavu hospodárstva tejto ostrovnej krajiny, približuje agentúra DPA.

Nová ústava, ktorá nahrádza základnú legislatívu z roku 1976, bola prijatá viac než 86 percentami voličov vo februárovom referende.

Ústava potvrdzuje socialistickú povahu politického systému a vedúcu úlohu Komunistickej strany Kuby (Partido Comunista de Cuba, PCC). Po desaťročiach štátneho monopolu však umožňuje malé otvorenie ekonomiky. Znenie ústavy uznáva právo na súkromný majetok, úlohu, ktorú môže zohrávať trh, a dôležitosť zahraničných investícií.

"Nová ústava je dcérou svojej doby a odráža rozmanitosť spoločnosti. Bude dedičstvom pre budúce generácie Kubáncov," vyhlásil v parlamente bývalý kubánsky prezident Raúl Castro. Exlíder stál i na čele výboru, ktorý vypracoval osnovu novej ústavy.

Nový dokument si vyžaduje, aby parlament schválil nový volebný zákon a zvolil nového prezidenta, viceprezidenta a premiéra. Všeobecne sa očakáva, že vo funkcii hlavy štátu zostane súčasný kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel, ktorý nahradil Castra minulý rok v apríli.

Ústava vstupuje do platnosti v čase, keď kubánska ekonomika čelí ťažkostiam vyplývajúcim sčasti z krízy vo Venezuele, blízkom spojencovi Havany. Castro, ktorý zostáva predsedom PCC, obyvateľstvo varoval, aby bolo pripravené na "najhorší variant", hoci krajine nehrozí ďalšia hospodárska kríza.

Castro zároveň obvinil USA z využívania ekonomických sankcií na zničenie kubánskej revolúcie. Dodal, že krajina "sa neobáva hrozieb, ktoré pramenia z agresivity americkej vlády".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.