Inflácia vo Francúzsku v marci rástla najpomalšie za 17 mesiacov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 11. apríla (TASR) - Rast inflácie vo Francúzsku, druhej najväčšej ekonomike eurozóny, sa v marci spomalil a dosiahol najmenšie tempo za 17 mesiacov. Dôvodom bolo najmä miernejšie zvýšenie cien potravín a tabaku. Ukázali to spresnené údaje štatistického úradu INSEE, ktoré potvrdili rýchly odhad.

Spresnené štatistiky ukázali, že index spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa v marci zvýšil medziročne o 1,1 % po náraste o 1,3 % vo februári.

V medzimesačnom porovnaní a bez úpravy o sezónne vplyvy stúpli spotrebiteľské ceny v marci o 0,8 % a po očistení od sezónnych vplyvov len o 0,1 %, zatiaľ čo vo februári stagnovali.

Marcová medziročná inflácia bola najnižšia od októbra 2017, keď tiež dosiahla 1,1 %.

Dôvodom jej spomalenia bol miernejší rast cien potravín, a to o 2,5 % po februárovom zvýšení o 3,1 % a tabaku o 8,1 % (o 14 % v predchádzajúcom mesiaci), a pokles cien priemyselných produktov. Ceny energií naopak zrýchlili.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté ceny energií a potravín, v marci klesla na 0,5 % z 0,7 % v štyroch predchádzajúcich mesiacoch.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, sa v prípade Francúzska v marci zvýšil medziročne o 1,3 % a medzimesačne o 0,9 %. Vo februári pritom vzrástol medziročne o 1,6 % a medzimesačne o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.