Zosadeného prezidenta Bašíra previezli do väzenia

Umar Bašír, archívne foto. Foto: TASR/AP

Chartúm 17. apríla (TASR) - Zosadeného sudánskeho prezidenta Umara Bašíra previezli v utorok neskoro večer do väzenia Kúbar v hlavnom meste Chartúm. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje z jeho rodiny.

Podľa sudánskych zdrojov Bašíra po jeho minulotýždňovom zosadení držali stráženého v prezidentskej rezidencii.

Sudánska armáda zosadila a zatkla dlhoročného prezidenta 11. apríla po niekoľkých mesiacoch masových protestov. Vedenie krajiny prevzala vojenská rada, pričom armáda vyhlasovala, že nejde o prevrat. Do čela rady bol vymenovaný minister obrany Awad ibn Auf, považovaný za osobu blízku Bašírovi, už nasledujúci deň však odstúpil, čo vyvolalo ďalšie masové oslavy v uliciach hlavného mesta Chartúm.

Sudánski generáli teraz vyjednávajú s opozíciou o vytvorení prechodnej vlády. Pred ústredím ozbrojených síl v Chartúme medzitým pokračuje okupačný protest. Demonštranti požadujú, aby vojenskí lídri "okamžite" odovzdali moc občianskej vláde, ktorá vydá Bašíra spravodlivosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.