Kerry pricestoval na návštevu Bagdadu v čase nepokojov

Šéf americkej diplomacie John Kerry Foto: TASR/AP

Bagdad 23. júna (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes neočakávane navštívil Bagdad, kde chce tlačiť na irackého premiéra Núrího Málikího, aby bola iracká vláda prístupnejšia pre všetky skupiny obyvateľov.

Kerryho návšteva sa uskutočňuje po tom, ako sunnitskí militanti cez víkend obsadili dôležité miesta pozdĺž hranice so Sýriou, čím posilnili svoje zásobovacie cesty, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Šéf americkej diplomacie bude diskutovať o krokoch, ktoré USA robia, aby pomohli Iraku čeliacemu tejto hrozbe. Hnutie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) obsadzuje v Iraku čoraz viac územia.

Kerry chce tiež naliehať na irackých lídrov, aby sa čo najskôr pohli dopredu pri formovaní vlády, "reprezentujúcej záujmy Iračanov", uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová.

V nedeľu Kerry zdôraznil, že USA nebudú určovať ani vyberať, kto bude vládnuť v Bagdade. Avšak Washington podľa jeho slov zaznamenal medzi Kurdmi, sunnitmi a niektorými šiitmi "nespokojnosť s Malíkího vedením". Dodal, že USA chcú, aby si Iračania našli vedenie, ktoré bude prístupné a dokáže sa "deliť sa o moc".

Washington sa domnieva, že postup militantov na Bagdad sa spomalil, hoci obsadenie hraničných priechodov vzbudilo vážne obavy, uviedol vyššie postavený predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí. Vysvetlil, že ohrozenie Bagdadu nie je teda také bezprostredné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.