Sýrski povstalci verbujú do svojich jednotiek aj tínedžerov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bejrút 23. júna (TASR) - Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že povstalecké frakcie v Sýrii do svojich radov verbujú tínedžerov vo veku okolo 15 rokov, aby bojovali v občianskej vojne, ktorá v krajine trvá už štvrtý rok.

Human Rights Watch v novej, 31-stranovej správe uvádza, že maloletých do svojich oddielov prijímajú povstalecké frakcie rôznej ideologickej orientácie. Využívajú ich potom ako vojakov, ostreľovačov, stráže, špiónov, zdravotníckych asistentov či pomocníkov v oblasti logistiky.

V New Yorku sídliaca organizácia tvrdí, že extrémistické islamistické skupiny, vrátane organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorá vznikla ako odnož siete al-Káida, získava deti aj ponukou bezplatnej školskej dochádzky, ktorá zahŕňa aj výcvik používania zbraní. HRW tvrdí, že ISIL deti vysiela aj na samovražedné misie.

Human Rights Watch v tejto súvislosti vyzvala všetky ozbrojené frakcie v Sýrii, aby zakázali nábor a využívanie detí v konflikte.

Ten sa začal v januári roku 2011 vlnou protestov proti vláde prezidenta Bašára Asada a jedinej politickej strane Baas, ktoré nadviazali na revolúcie v arabských krajinách, známe ako arabská jar. Protesty však prerástli do dlhotrvajúceho násilia a bojov medzi ozbrojenými protivládnymi silami a armádou, ktoré si podľa OSN vyžiadali už vyše 100.000 obetí a sú OSN označované aj ako občianska vojna. Kvôli konfliktu svoju vlasť opustili tisíce Sýrčanov, ktorí sa usadili v utečeneckých táboroch v susedných krajinách, ako aj v niektorých európskych štátoch. Situáciu v Sýrii komplikujú aj vnútorné rozbroje v rámci tábora povstalcov a rastúci vplyv radikálnych islamistov, napríklad z organizácie ISIL.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.