Vo velení ATO na Ukrajine je zradca, tvrdí veliteľ špeciálnej jednotky

Ukrajinskí vojaci na korbe auta Foto: TASR/AP

Kyjev 24. júna (TASR) - Jeden z veliteľov špeciálneho pechotného práporu Ajdar, ktorý na východe Ukrajiny operuje po boku vládnych síl, tvrdí, že vo velení protiteroristickej operácie (AT0) je zradca.

Serhij Meľnyčuk v rozhovore odvysielanom v relácii Sloboda slova televízie ICTV uviedol, že je o tom presvedčený na základe výpovedí zajatcov, ktorí bojovali na strane proruských separatistov.

"Posmievajú sa nám a tvrdia: Vieme o každom štarte vášho lietadla, o každom štarte vášho vrtuľníka, vieme o všetkých rozkazoch," vyhlásil Meľnyčuk.

Keď sa separatisti dozvedia, ktorá oblasť bude terčom ostreľovania vládnymi silami, včas sa odtiaľ stiahnu a po ukončení náletu či paľby sa na svoje pozície vrátia. "Je to úplný únik informácií. Protivník vie všetko," tvrdí Meľnyčuk.

Agentúra Ukrinform, ktorá o tom informovala, pripomína, že vyšetrovacia komisia parlamentu pripúšťa, že jednou z príčin zostrelenia lietadla Il-76 v Luhansku môže byť aj zrada v generálnom štábe ukrajinskej armády.

Lietadlo bolo zostrelené v noci na 14. júna paľbou z protilietadlových zbraní a ťažkých guľometov. Zahynulo pri tom všetkých 49 osôb na palube - 40 vojakov a deväť členov posádky.

Podľa hodnotenia analytikov ide o tvrdú ranu pre ukrajinské sily, ktoré sa snažia potlačiť separatistov na východe krajiny. Incident vyvoláva otázky ohľadne prístupu separatistov k zbraniam.

Denník Kyiv Post označil zostrelenie lietadla za najsmrteľnejší incident od začiatku konfliktu. Väčšinu z obetí podľa neho tvorili výsadkári z 25. dnepropetrovskej vzdušnej brigády.

Proruskí separatisti nerešpektujú vlastné prímerie, tvrdia agentúry

Ukrajinské tlačové agentúry dnes informovali, že napriek súhlasu proruských separatistov s dodržiavaním prímeria do 27. júna došlo v noci nadnes k viacerým incidentom.

Ako spresnili agentúry UNIAN a Ukrinform, v noci nadnes v Luhanskej oblasti hlásili ostreľovanie viacerých kontrolných stanovíšť jednotiek vládnej protiteroristickej operácie (ATO).

K závažnému incidentu došlo aj na pohraničnom priechode Izvarino, v dôsledku ktorého je časť ukrajinských hraníc s Ruskom nekrytá, tvrdí novinár Jurij Butusov s odvolaním sa na zdroje vo vedení ATO. Upozornil, že pohraničníkom neprišlo na pomoc ani vládne letectvo, ani delostrelectvo, lebo sa "vedú mierové rokovania".

Pokoj zbraní zo strany separatistov má byť súbežný s jednostranným prímerím, ktoré od 20. do 27. júna vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko v rámci svojho mierového plánu.

Proruskí ozbrojení separatisti počúvajú inštrukcie od svojho veliteľa. Foto: TASR/AP

Premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandr Borodaj podľa pondelkovej správy AP okrem toho sľúbil, že vzbúrenci prepustia pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržiavajú.

Na schôdzku tzv. "kontaktnej skupiny" do Donecka prišli ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov, Heidi Tagliaviniová z OBSE, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, líder hnutia Ukrajinská voľba Viktor Medvedčuk, premiér DĽR Alexandr Borodaj, líder hnutia Juhovýchod Oleh Carjov, ako aj predstavitelia samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.

Agentúra DPA dnes upozornila, že Borodaj neskôr spresnil, že nešlo o rokovania, len o "predbežné neoficiálne konzultácie". Podľa DPA nie je jasné, akú váhu bude mať Borodajovo vyhlásenie o dodržiavaní prímeria na vývoj udalostí napríklad v Slovjansku.

DPA tvrdí, že nie je jasné, či prímerie budú rešpektovať aj proruskí separatisti v Luhanskej oblasti, keďže ich zástupcovia sa na schôdzku nedostavili načas, ako upozornili ukrajinské médiá. Nemecká tlačová agentúra však za povzbudzujúci signál označuje vyhlásenie vlády, že v pondelok v čase od 09.00 h do 17.00 h miestneho času nedošlo v konfliktnej zóne ani k jednému prípadu použitia zbraní.

Podľa agentúry RIA Novosti sa dnes na východ Ukrajiny z Kyjeva vypraví ďalšia skupina dobrovoľníkov, ktorí sa v rámci pluku územnej obrany Azov, pôsobiaceho po boku síl ATO, zapoja do operácií proti separatistom. Prísahou ďalších 70 dobrovoľníkov sa počet príslušníkov pluku Azov zvýšil na 500. Ako uviedla RIA Novosti pluk financuje ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojskyj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.