Horskí záchranári pomáhali dvom skupinám poľských turistov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vysoké Tatry 24. júna (TASR) - Za posledných 24 hodín museli horskí záchranári pomáhať dvom skupinkám poľských turistov. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že najprv v pondelok (23. 6.) v popoludňajších hodinách sa s operačným strediskom tiesňového volania HZS skontaktovali Poliaci, ktorí uviazli počas výstupu na Lavínovom štíte vo Vysokých Tatrách a zároveň sa jeden z nich sťažoval na bolesti kolena.

O súčinnosť bola zároveň požiadaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby z Popradu, ktorá vyzdvihla v Starom Smokovci záchranára HZS. Po prílete na miesto ako prvého evakuovali nezraneného horolezca, ktorého za pomoci záchranára v podvese vrtuľníka transportovali ku Sliezskemu domu, odkiaľ pokračoval samostatne. Následne transportovali horolezca s poraneným kolenom rovnako v podvese ku Sliezskemu domu, odkiaľ ho po preložení na palubu vrtuľníka previezli do popradskej nemocnice.

V neskorých nočných hodinách toho istého dňa potom požiadali o pomoc HZS ďalší štyria poľskí turisti, ktorí zablúdili v Slovenskom raji. Pôvodne plánovali túru v Suchej Belej, odkiaľ chceli prísť na Podlesok, avšak zablúdili na opačnú stranu.

Záchranári ich v noci našli v Turnickom sedle, turisti boli bez svetla, ale zadali aspoň približné koordináty GPS, čo čiastočne pomohlo záchranárom HZS pri ich hľadaní. Po príchode na miesto ošetrili a zafixovali jednému z turistov poranenú dolnú končatinu a následne ich terénnym vozidlom transportovali na miesto ubytovania na Podlesku. Záchranná akcia bola ukončená o polnoci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.