Festival Made in Slovakia je ohrozený, organizátorom chýbajú financie

Mesto Poprad. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 24. júna (TASR) – Občianske združenie (OZ) Pre mesto v Poprade poslalo miestnej samospráve otvorený list, v ktorom ju žiada o podporu 3. ročníka festivalu Made in Slovakia, ktorý by sa mal pod Tatrami konať na prelome júla a augusta. Predseda OZ Ondrej Kavka tvrdí, že združenie nerátalo s faktúrami, ktoré im samospráva zaslala za prenájom pódia, zabratého verejného priestoru na Námestí sv. Egídia a vstup vozidiel počas organizovania festivalu Viva Italia. Jeho 3. ročník sa skončil v nedeľu (22.6.) a náklady, ktoré si organizácia vyžiadala, boli natoľko vysoké, že teraz OZ chýba cca 6000 eur, aby mohlo zorganizovať ďalšie podujatie.

"Festival Made in Slovakia je ohrozený, keďže nás neplánovane pripravilo mesto o rozpočet. Minulé dva ročníky Viva Italia sme organizovali v úplne inom režime, za iných podmienok zo strany samosprávy, a tak sme aj tento rok rozpočet zostavovali bez nákladov, ktoré sme v minulosti vďaka spolupráci s mestom nemuseli platiť," objasnil Kavka. V otvorenom liste OZ cituje aj slová prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý festival Viva Italia navštívil a vyzval ľudí, aby nesedeli doma a podporovali takéto podujatia.

"Žiadame mesto, aby nám odpustilo poplatky za pódium a záber verejného priestranstva a rozvod káblov na námestí, ktoré mesto vlastní, keďže je to nekomerčná akcia," dodal Kavka. Na odpoveď mesta bude OZ čakať do 30. júna, následne sa rozhodne, či sa podujatie Made in Slovakia uskutoční, alebo nie. Združenie oslovilo aj ďalšie subjekty a naďalej hľadá sponzorov, aby sa akcia konala a nemuseli ju zrušiť. OZ zároveň vyhlásilo aj verejnú zbierku na podporu festivalu.

Už teraz je na Made in Slovakia prihlásených asi 130 vystavovateľov z celého Slovenska a počas kultúrneho programu by tu malo vystúpiť niekoľko kapiel a interpretov. Medzi vystavovateľmi nechýbajú vinári, výrobcovia syrov a piva, remeselníci ako drevorezbári, košikári, medári, medovnikári, pekári, maliari, výrobcovia odevov či šperkov. Podujatie podporila aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch či Oblastné organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Tatry – podhorie. Festival by sa mal pod Tatrami uskutočniť v dňoch 30. júla až 2. augusta. Jeho cieľom je prezentovať, čím je Slovensko charakteristické a výnimočné a zároveň popularizovať originálne a autentické slovenské výrobky a ľudovo-umeleckú tvorbu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.