Platby verejnej správy občanom sa zlúčia do centrálneho registra

Rokovanie 113. schôdze vlády SR v stredu 25. júna 2014 v priestoroch Úradu vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Na snímke zľava podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. júna (TASR) - Platby verejnej správy občanom by sa mali zefektívniť integrovaním ich distribúcie. Vyplýva to zo zámeru Ministerstva financií (MF) SR na vypracovanie koncepcie s názvom Efektívnejšia, integrovaná distribúcia platieb verejnej správy občanom, ktorú na svojom dnešnom zasadnutí schválila vláda.

V súčasnosti sa platby verejnej správy k občanom uskutočňujú na základe viacerých zákonov a prostredníctvom niekoľkých inštitúcií, ako sú úrady práce, Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne či detské domovy. Samotná výplata sa prevažne realizuje cez Štátnu pokladnicu, Slovenskú poštu alebo komerčnú banku. Jednotné sledovanie adresnosti a účelnosti jednotlivých platieb je podľa rezortu financií zložité, pretože neexistuje jednotný pohľad na občana ako príjemcu platieb zo strany verejnej správy.

Súčasťou riešenia má byť vytvorenie centrálneho registra platieb, respektíve dávok občanom a zavedenie individuálneho účtu občana pre platby od verejnej správy. Zvážiť sa má tiež zavedenie jednotného elektronického účtu, ktorý by umožňoval zriadenie autorizačnej a platobnej karty, výplatu v hotovosti, prevedenie finančných prostriedkov na účet v komerčnej banke či parametrizáciu platieb, teda alokáciu vybranej dávky na určitý účel.

Ako uvádza MF SR v materiáli, cieľom zámeru je vyššia efektivita nakladania s verejnými financiami, okrem iného znížením nákladov na distribúciu dávok obyvateľstvu. Údaje o platbách verejnej správy občanovi z centrálneho registra dávok umožnia lepšie vyhodnocovať ich oprávnenosť a účelnosť, ako aj ich adresnejšie cielenie. Riešenie má zároveň priniesť kvalitnejšie služby štátu občanom, konkrétne zvýšenie flexibility a efektívnosti výplaty dávok, lepšiu dostupnosť sociálnych služieb štátu, ale napríklad aj zníženie administratívnej náročnosti pre občana.

Dokument počíta so zriadením výboru pre koordináciu aktivít týkajúcich sa vypracovania, realizácie a implementácie koncepcie a s vytvorením medzirezortnej pracovnej skupiny pre vypracovanie tejto koncepcie. Zámer by mal byť financovaný ako národný projekt z fondov Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.