Merkelová pohrozila Rusku novými sankciami

Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/AP

Berlín 25. júna (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes v prejave v berlínskom parlamente vyhlásila, že do agendy by sa mohla vrátiť otázka nových sankcií proti Rusku, ak sa nezrýchli pokrok v stabilizácii situácie na Ukrajine.

Merkelová podľa agentúry Reuters pochválila ukrajinského prezidenta Petra Porošenka za vyhlásenie jednostranného prímeria s proruskými povstalcami a uviedla tiež, že rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina vzdať sa svojho práva na vojenský zásah na východe Ukrajiny bolo "psychologicky dôležité".

Kancelárka povedala nemeckým zákonodarcom, že napriek prímeriu ukrajinskí vojaci stále zomierajú, a vyhlásila: "Pokrok je pomalý... Diplomatické riešenia dostávajú vždy prednosť, ale ak nič iné nezaberie, do agendy sa možno vrátia sankcie."

Nemecká líderka sa v prejave vyjadrila aj k situácii v Iraku. Uviedla, že tamojšia vláda už dlhé roky zlyháva v začleňovaní iných názorových skupín do politického života a teraz ju k tomu treba donútiť.

"Potrebujeme v Iraku vládu, ktorá pojme všetky súčasti obyvateľstva," povedala Merkelová. "Toto sa nedeje dlhé roky, a preto na ňu treba zvýšiť tlak," dodala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.