V Doneckej oblasti sa stále porušuje prímerie

Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Kyjev 26. júna (TASR) - V Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v noci nadnes opäť došlo k prestrelkám medzi provládnymi ozbrojenými silami a proruskými prívržencami nezávislosti Donbasu, informovala dnes agentúra RIA Novosti.

Predstavitelia separatistov spresnili, že vládne sily ostreľovali ich pozície v oblasti Kramatorska, Slovjanska, Semenivky a Čerevkivky, na čo druhá strana reagovala odvetnou paľbou z mínometov.

Nemenovaný predstaviteľ separatistov na základe toho uviedol, že "o žiadnom prímerí nemôže byť ani reči", aj keď priznal, že intenzita bojov sa v posledných dňoch znížila.

Ukrajinské vládne zdroje potvrdili, že počas noci došlo k útokom zo strany protivníka, v ktorých bolo zranených najmenej desať vládnych vojakov.

Proruské sily sa priznali aj k ostreľovaniu kontrolného postu vládnych síl v oblasti letiska v Kramatorsku, informovala agentúra Ukrinform.

Podľa facebookovej stránky novinára Arťoma Ševčenka útok na letisko je "masívny a dobre pripravený", pričom proruskí ozbrojenci majú k dispozícii aj raketomety Grad. Pomer síl je jeden k trom v prospech protivládnych ozbrojencov, dodal. Miestni obyvatelia prostredníctvom svojich kont v sociálnych sieťach Ševčenkove tvrdenia potvrdzujú.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý piatok predstavil svoj 15-bodový mierový plán a nariadil prímerie, ktoré má trvať do piatku. Súčasne však ukrajinským vojakom povolil opätovať paľbu, ak niekto zaútočí na nich alebo na civilistov. Lídri separatistov Porošenkovu výzvu na zastavenie paľby odmietli, neskôr svoj postoj zmenili. Obe strany sa však navzájom obviňujú z porušovania záväzkov. V súvislosti s tým Porošenko nevylúčil predčasné vypovedanie prímeria.

Porošenkov mierový plán zahŕňa okrem iného záruky bezpečnosti pre všetkých účastníkov mierových rokovaní; amnestiu pre tých, ktorí zložia zbrane a nespáchali závažné trestné činy; prepustenie rukojemníkov; vytvorenie desať kilometrov širokej nárazníkovej zóny pozdĺž ukrajinsko-ruských hraníc a odsun ilegálnych ozbrojených formácií; vytvorenie koridoru na odsun ukrajinských a ruských žoldnierov; odzbrojenie.

Porošenko v nedeľu varoval, že má pripravenú alternatívu pre prípad, že by zlyhal jeho pokus o mierové urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny. Dnes zasa apeloval na vedenie cirkví, aby sa zapojili do realizácie jeho mierového plánu v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.