Rizikom pre finančný sektor je prepojenie bánk a sprostredkovateľov

Národná banka Slovenska Foto: TASR/František Iván

Bratislava 26. júna (TASR) - Rastúce prepojenie bánk a finančných sprostredkovateľov je jedným z aktuálnych rizík pre finančný sektor na Slovensku. Uviedla to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom najnovšom čísle odborného bankového časopisu Biatec.

"V prípade, že vyjednávacia pozícia finančných sprostredkovateľov by prekročila primerané hranice, mohli by vytvárať nevhodný tlak na úverové štandardy. Tým by vystavovali bankový sektor zvýšenému riziku, na ktorom by sa ale podľa aktuálneho používaného modelu sprostredkovania nepodieľali," píše v článku v časopise Pavol Latta z Národnej banky Slovenska.

Preto je podľa NBS potrebné, aby banky priebežne prehodnocovali vhodnosť jednotlivých kontraktov a zachovali dostatočnú diverizifikáciu spolupráce so sprostredkovateľskými spoločnosťami.

Obzvlášť závažný problém by totiž mohol vzniknúť pri bankách, ktoré majú nedostatočnú pobočkovú sieť a spolupráca so sprostredkovateľmi je pre ne dôležitá. "Aj keď sa signifikatný rozdiel v kreditnej kvalite úverov medzi sprostredkovanými a nesprostredkovanými úvermi zatiaľ nepotvrdil, podiel úverov, na ktorých sa finanční sprostredkovatelia podieľajú, rastie," uvádza Latta s tým, že celkovo možno predpokladať, že rozmach finančného sprostredkovania je podporený aj nezanedbateľným rozdielom úrokových sadzieb v súčasnom stave a nových úveroch. Latta preto predpokladá, že pri prípadnom náraste úrokových sadzieb aktivita finančných sprostredkovateľov poklesne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.