V Japonsku popravili trojnásobného vraha

Tokio 26. júna (TASR) - V Japonsku popravili obesením ďalšieho odsúdenca na smrť. Išlo o 68-ročného muža, ktorý zavraždil svoju švagrinú a jej dve vnučky, oznámilo po dnešnom vykonaní rozsudku japonské ministerstvo spravodlivosti.

Od nástupu pravicovej konzervatívnej vlády premiéra Šinzóa Abeho pred jeden a pol rokom tak skončilo v Japonsku na šibenici už deväť ľudí. Podľa ministerstva dnes tiež ďalší 60-ročný muž, odsúdený na smrť za vraždy, zomrel v dôsledku ochorenia dýchacích ciest, informovala ďalej agentúra DPA.

Japonsko patrí k málu priemyselných krajín, ktoré stále uplatňujú trest smrti. V súčasnosti podľa ministerstva spravodlivosti sedí v japonských celách smrti 129 odsúdených.

Ľudskoprávni aktivisti už dlho ostro kritizujú postup pri vykonávaní tohto trestu v Japonsku, ako aj tamojšie väzobné podmienky. Za mimoriadne kruté označujú organizácia pre ľudské práva i zahraničné vlády to, že odsúdencov na smrť vopred neinformujú o termíne popravy. Často strávia celé roky v samoväzbe a o poprave im povedia len niekoľko minút pred ňou. Nemôžu sa pritom rozlúčiť s príbuznými, a tí sa o popravách dozvedia až po ich vykonaní.

Japonské vlády sa neustále odvolávajú na prieskumy, podľa ktorých väčšina občanov krajiny podporuje trest smrti za brutálne vraždy, dodáva DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.