Ľudia počas zbraňovej amnestie odovzdávali aj hasiace prístroje

Ilustračné snímky z oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Bratislava 6. augusta (TASR) - Aj v rámci tretej zbraňovej amnestie, ktorá by mala začať platiť od 1. decembra tohto roku, sa dá očakávať, že občania budú odovzdávať raritné zbrane, ale aj zbrane z druhej, či dokonca prvej svetovej vojny.

V rámci druhej zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila v júni 2010, z odovzdaných zbraní bolo približne 50 percent krátkych - pištole, revolvery a perkusné krátke zbrane a rovnako asi 50 percent bolo odovzdaných dlhých guľových, brokových, malorážkových zbraní či ich kombinácií a flóbertky. Ľudia priniesli aj približne 150 samopalov a guľometov. Medzi odovzdanými zbraňami bolo viacero muzeálnych a zberateľských unikátov, okrem iných išlo napríklad aj o poľovné pušky - kozlice vyrábané na objednávku.

Posledná zbraňová amnestia priniesla aj množstvo raritných kúskov a vzácností, v Košiciach jeden občan odovzdal ruskú protitankovú pušku z obdobia druhej svetovej vojny. V Trenčíne jedna osoba doniesla zakázanú zbraň, ktorá mala vzhľad vychádzkovej palice.

Zbrane čo neboli zbraňmi

"Najkurióznejším prípadom osobne pre mňa bolo odovzdanie vodovodnej rúrky so zasunutým brokovým nábojom a niekoľko kusov železa, ktoré ľudia považovali za časti zbrane (súčasť pluhu, hasiaceho prístroja). Niekoľkokrát sa stalo, že ľudia za strelivo považovali a odovzdávali staré torzá granátov či veľkorážovej munície," uviedol pre TASR vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník.

Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali 3463 zbraní. Počas druhého kola zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila v júni 2010, občania odovzdali 4367 zbraní a 45.684 kusov streliva.

O väčšinu z odovzdaných zbraní v rámci amnestií mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať alebo znehodnotiť a upraviť na zbrane expanzné alebo ich predali. Len malá časť z odovzdaných zbraní pripadla štátu. Napríklad v prvom kole prepadlo 259 zbraní a v druhom 372 zbraní. Najviac zbraní v rámci prvej aj druhej amnestie odovzdali občania v Bratislavskom kraji a to 665 a 867.

Mnoho raritných kúskov

Jednou z najstarších odovzdaných zbraní bola pruská ihlovka Dreyse, približne z roku 1861. V rámci druhého kola amnestie, ako aj predchádzajúcej amnestie v rokoch 2005-2006, Slováci priniesli a odovzdali aj samopaly a guľomety z vojnového obdobia, niektoré boli vo veľmi dobrom stave.

Najraritnejším odovzdaným samopalom v rámci dvoch ukončených amnestií bol nemecký Bergmann MP 18, čo je v podstate jeden z prvých samopalov na svete. Slováci v značnej miere prinášali aj známe nemecké samopaly ako MP-38 a MP-40, ale aj pravzor útočnej pušky MP-43 (Sturmgewehr 44), čo je raritná zbraň, pokiaľ ide o jej výskyt na Slovensku. Občania odovzdali aj niekoľko desiatok krátkych zbraní vyrobených počas prvej svetovej vojny i pred ňou. Vo veľkom množstve priniesli pištole z medzivojnového obdobia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.