Japonsko kritizuje ruské vojenské cvičenie na Kurilských ostrovoch

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Tokio 13. augusta (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe vyjadril dnes pobúrenie nad ruským vojenským cvičením, ktoré sa začalo v utorok na sporných Kurilských ostrovoch v Tichom oceáne.

"Predložíme Rusku prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí dôrazný protest," vyhlásil šéf japonského kabinetu.

Konanie manévrov na Severných územiach, ako sa Kurilské ostrovy nazývajú v Japonsku, označil Abe sa "absolútne neprijateľné". Na niektoré z ostrovov si robia územné nároky obe krajiny.

Do cvičenia sú zapojené ruské jednotky dislokované v oblasti, vrátane vyše 1000 vojakov, piatich útočných vrtuľníkov a ďalších zhruba 100 kusov vojenskej techniky. Manévre budú prebiehať do soboty na štyroch ostrovoch, z ktorých dva si nárokuje Japonsko.

Tokio a Moskva sa už takmer 70 rokov sporia o štyri kurilské ostrovy, ktoré obsadili sovietski vojaci na konci druhej svetovej vojny. V dôsledku sporu obe krajiny doposiaľ nepodpísali oficiálnu mierovú dohodu.

Kurily pozostávajú z takmer 60 ostrovov, ležiacich medzi japonským ostrovom Hokkaido a ruskou Kamčatkou. Nachádzajú sa v oblasti bohatej na ryby a podľa predpokladov aj na podmorské náleziská ropy a zemného plynu, ako aj ložiská zlata a striebra.

Rusko odštartovalo manévre na ostrovoch týždeň po tom, ako Japonsko uvalilo v súvislosti s krízou na Ukrajine na Moskvu nové sankcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.