Telefónni operátori prestávajú spoplatňovať prenos čísla

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 14. augusta (TASR) – Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) víta, že operátori poskytujúci telekomunikačné služby na Slovensku prijali výzvu úradu o nespoplatňovaní prenosu čísla ku konkurencii. Uviedol to dnes jeho hovorca Roman Vavro.

"Regulačný úrad pozitívne hodnotí fakt, že sa telefónni operátori rozhodli vyjsť v ústrety občanom a bez potreby regulácie prestávajú spoplatňovať účastníkov za prenesenie čísla," zdôraznil Vavro. Slovensko sa tak podľa neho môže pripojiť k ďalším vyspelým krajinám Európskej únie (EÚ), kde si občania bez nutnosti regulácie môžu preniesť svoje telefónne číslo bezplatne.

Ako upozornil, v súčasnosti z 13 telefónnych operátorov občanov spoplatnia pri odchode ku konkurencii len dvaja, ale najväčší mobilný operátor Orange Slovensko sa verejným prísľubom zaviazal, že najneskôr 1. januára 2015 zruší tieto poplatky v mobilných aj pevných sieťach. Pri prenose čísla do konkurenčnej mobilnej siete nepýta poplatok O2 Slovensko a zaviesť ho neplánuje ani štvrtý mobilný operátor SWAN. Žiadny zo štyroch mobilných operátorov nespoplatňuje účastníkov za prenesenie čísla do ich vlastnej siete.

Regulačný úrad v minulosti oznámil, že pripravuje reguláciu maloobchodných poplatkov za prenesenie čísla. Zároveň začal presviedčať operátorov, aby sa inšpirovali zahraničím a ustúpili od vyberania poplatkov v prospech užívateľov služieb. Začiatkom júna zverejnil úrad na internete otvorenú výzvu telefónnym operátorom na vydanie verejného prísľubu o tom, že nebudú požadovať priamu platbu od účastníkov za prenesenie telefónneho čísla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.