OSN vyhlásila v Iraku najvyšší stupeň humanitárnej krízy

Šéf OSN Pan Ki-mun Foto: TASR/AP

New York 14. augusta (TASR) - Bezpečnostná rada OSN vyhlásila v Iraku najvyšší stupeň pohotovosti v súvislosti s pokračujúcou humanitárnou krízou v oblastiach štátu obsadených islamskými militantmi, oznámila dnes agentúra AP.

Vyhlásenie "núdzového stavu tretieho stupňa" má umožniť zintenzívnenie prísunu materiálnej pomoci a uvoľnenie financií určených na pomoc státisícom Iračanov, vyhnaných z domovov postupujúcimi islamistami.

Členovia BR OSN prijali toto opatrenie v stredu s ohľadom na "rozsah a zložitosť súčasnej humanitárnej katastrofy", uviedol Nikolaj Mladenov, mimoriadny vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Irak.

Bezpečnostná rada súčasne vyjadrila podporu novovymenovanému dezignovanému premiérovi Iraku Hajdarovi Abádímu. Vyjadrila pritom nádej, že sa mu skoro podarí zostaviť vládu so širokým zastúpením, ktorá bude môcť efektívne čeliť ofenzíve islamistických povstalcov na severe a západe krajiny.

Od júna, keď militanti dobyli druhé najväčšie iracké mesto Mósul, utieklo z domovov už približne 1,5 milióna obyvateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.