Rosnefť pre sankcie požiadal vládu o finančnú pomoc

Generálny riaditeľ Rosnefti Igor Sečin (vpravo) a šéf ruskej divízie BP David Campbell za prítomnosti prezidenta Putina Foto: TASR/AP

Moskva 14. augusta (TASR) - Igor Sečin, šéf ruského ropného gigantu Rosnefť, požiadal vládu v Moskve o finančnú pomoc vo výške 1,5 bilióna rubľov (30,97 miliardy eur) na prekonanie vplyvu sankcií, ktoré Západ uvalil na Rusko. Informovala o tom agentúra Reuters na základe článku v dnešnom vydaní denníka Vedomosti.

Podľa denníka, ktorý sa odvoláva na nemenované vláde zdroje, štát by mal použiť peniaze z Fondu národného majetku (FNM) na kúpu dlhopisov Rosnefti. Premiér Dmitrij Medvedev už údajne požiadal odborníkov, aby preskúmali tento návrh.

Čistý dlh ruského ropného gigantu Rosnefť dosiahol na konci 2. štvrťroku 1,5 bilióna RUB. Koncern musí do konca roka splatiť 440 miliárd RUB zo svojich dlhov a v nasledujúcom roku ďalších 626 miliárd RUB.

Vedomosti píšu, že Sečin označil žiadosť o pomoc za reakciu na sankcie Západu. Spojené štáty a Európska únia totiž zakázali poskytovať ruským firmám úvery s dobou splatnosti dlhšou ako 90 dní. Dôvodom je anexia Krymu Ruskom a podpora separatistov na východe Ukrajiny.

Sankcie okrem Rosnefti zasiahli aj ďalšie významné ruské firmy, napríklad banky Gazprombank, VEB a Ruskú poľnohospodársku banku, ktoré tiež požiadali vládu o pomoc z FNM.

Ale podľa denníka Vedomosti FNM nemá dostatok financií, aby mohol pomôcť všetkým žiadateľom, keďže väčšinu zo svojich prostriedkov vo výške 3,1 bilióna RUB už vyčlenil na iné projekty.

Nemenovaný predstaviteľ ruskej vlády na otázku denníka označil Sečinov plán za "príšerný" a ďalší zdroj novinám povedal, že Medvedev ho pravdepodobne nepodporí.

(1 EUR = 48,4324 RUB)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.