Mexiko plánuje nové letisko s kapacitou 120 miliónov cestujúcich ročne

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Mexiko 3. septembra (TASR) - Mexiko plánuje postaviť v hlavnom meste nové medzinárodné letisko za 9,15 miliardy dolárov (6,98 mld. eur), ktoré by od roku 2018 obslúžilo 120 miliónov cestujúcich ročne, čo je štvornásobok kapacity existujúceho Medzinárodného letiska Benita Juáreza. Prezident Enrique Peňa Nieto to oznámil v utorok vo svojej výročnej správe o stave národa.

Peňa Nieto povedal, že nové letisko bude mať šesť dráh. Súčasné letisko, ktorým vlani prešlo 31,5 milióna cestujúcich a ktorého kapacita už nepostačuje, má dve dráhy. Vláda sa obáva, že bez nového letiska by krajina mohla stratiť konkurencieschopnosť.

"Terajšie vyťaženie letiska obmedzuje dopravu v rámci krajiny, spojenie Mexika so svetom, obchod a investície a užívateľom prináša meškania," povedal Peňa Nieto. "Nemôžeme ďalej odkladať vážne rozhodnutie," dodal.

Agentúra Reuters uviedla, že nové letisko v metropole Mexika by svojou kapacitou napokon prekonalo aj najvyťaženejšie letisko sveta v americkej Atlante, ktoré má päť dráh a vlani obslúžilo 94 miliónov cestujúcich. Atlanta je najvyťaženejším letiskom sveta už viac než desaťročie.

Mexiko plánovalo nové letisko už v minulosti, za vlády bývalého prezidenta Vicenteho Foxa. Vtedajší výber pozemku, ktorý chcela vláda vyvlastniť, však vyvolal obrovské protesty obyvateľstva. Demonštranti vyzbrojení mačetami a zápalnými fľašami vzali 19 vládnych úradníkov za rukojemníkov a vynútili si zrušenie plánov na výstavbu.

Tentoraz vláda povedala, že nové letisko sa bude nachádzať hneď vedľa súčasného, na východnom okraji metropoly, kde je majiteľom pozemkov federálna vláda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.