Na summit NATO vo Walese pôjde SR s jasným postojom

Andrej Kiska počas prejavu Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 3. septembra (TASR) – Slovensko bude na summite NATO vo Wrexhame deklarovať, že do roku 2020 dosiahne rozpočet štátu na obranu 1,6 percenta HDP. Prezident Andrej Kiska to povedal dnes pred odchodom na summit.

Ako prezident informoval, Slovensko chce na stretnutí formulovať svoj jasný postoj k základným otázkam. "V oblasti výdavkov na obranu sa zaviažeme zastaviť pokles výdavkov a taktiež chceme do roku 2016 dosiahnuť stav, aby sme 20 percent z rozpočtových výdavkov na obranu venovali modernizácii slovenskej armády," povedal Kiska. "Do roku 2020 plánujeme dosiahnuť na slovenský obranný rozpočet 1,6 percent z HDP," zdôraznil Kiska.

Ako vedúci delegácie chce Kiska vo Walese deklarovať ochotu Slovenska pomôcť Ukrajine "finančne i výcvikom v oblasti, kde je Slovensko silné". "Zároveň chceme potvrdiť náš záväzok pomôcť afgánskym bezpečnostným silám v roku 2015," dodal.

Kiska povedal, že v súvislosti so slovenským vystúpením na summite uskutočnil stretnutia s premiérom i ministrami obrany, vnútra, financií a zahraničných vecí. "Boli to konštruktívne stretnutia, ktoré prispeli k tomu, že na summit ideme s pozíciou, ktorá bude veľmi dôveryhodná," zdôraznil prezident.

Summit NATO sa uskutoční vo štvrtok a piatok (4.-5. 9.) vo Walese. Hlavnými témami bude okrem pomoci Ukrajine aj obranyschopnosť aliancie, teda posilnenie jej východnej hranice. Dôležitou bude aj téma navyšovania rozpočtov na obranu v členských štátoch NATO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.