Eurozóna potrebuje zvýšiť investície, vyhlásil to Draghi

Šéf ECB Mario Draghi Foto: TASR/AP Photo

Miláno 12. septembra (TASR) - Eurozóna potrebuje výrazne zvýšiť investície, aby pomohla oživiť slabý, takmer nulový rast ekonomiky. Vyhlásil to prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi na Eurofi Financial Forum v Miláne. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Draghi vo štvrtok (11.9.) večer v prejave na fóre vyzval vlády v eurozóne na rozumné zvýšenie investícií, ktoré je nevyhnutné pre naštartovanie hospodárskeho rastu, zníženie nezamestnanosti a oživenie inflácie. Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa totiž už dlhšie drží hlboko pod cieľovou 2-% hranicou ECB.

Prezident ECB vystúpil s prejavom len deň pred neformálnymi rokovaniami ministrov financií eurozóny, ktoré sa dnes uskutočnia v Miláne a ich hlavnou témou sú opatrenia na oživenie hospodárstva bloku.

Šéf ECB odkázal vládam, aby upravili regulačné opatrenia a vytvorili priaznivejšie podmienky pre hospodársky rast a pomohli tiež firmám dostať sa ľahšie k diverzifikovaným zdrojom financií na ďalší rozvoj. Vyzval zároveň štáty eurozóny, aby poskytli vládne garancie na podporu úverov pre malé a stredné firmy a preskúmali, ako podporiť investovanie.

Draghi v tejto súvislosti vyzdvihol ako príklad Španielsko a jeho reformy na podporu podnikania a zníženie osobných aj firemných daní. Predpovedá, že úroveň investícií v Španielsku vďaka tomu v nasledujúcich rokoch výrazne ožije.

"Investície sa stali jednou z najväčších obetí minulej krízy," vyhlásil Draghi a pripomenul, že od roku 2008 klesli investície v eurozóne o 20 %.

V snahe vyhnúť sa politickým radám prezident ECB podporil myšlienku "zjednotenia kapitálových trhov", vďaka čomu by firmy získali "viac rôznorodých zdrojov financovania".

Čo sa týka samotnej ECB a jej podpory pre ekonomiku, banka minulý týždeň znížila kľúčový úrok na rekordné minimum 0,05 % a oznámila, že plánuje aj nákup cenných papierov a krytých dlhopisov. A zopakoval, že ECB je pripravená prijať aj ďalšie opatrenia, ak to bude potrebné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.