Premiér iniciuje referendum, ak SR bude tlačená prijať základňu NATO

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 13. septembra (TASR) - Ak by bolo Slovensko tlačené k tomu, aby bola na jeho území vybudovaná základňa NATO, je premiér Robert Fico pripravený iniciovať o tejto otázke referendum. Informuje o tom dnes v rozhovore s predsedom vlády denník Nový čas.

Premiér uviedol, že aj za cenu odchodu z politiky by nikdy nesúhlasil s vybudovaním základne NATO na území Slovenskej republiky. "Je zlé, ak niekto chce také malé krajiny ako Slovensko vťahovať do veľkých geopolitických súbojov," povedal.

Fakt, že Slovensko je v NATO, podľa Fica neznamená, že musíme mať na našom území základne s cudzími vojskami. "Ak by nás do toho niekto nútil, inicioval by som referendum," vyhlásil.

Slovenský premiér vyjadril v rozhovore podporu asociačnej dohode, ktorú EÚ podpísala s Ukrajinou. Pochybuje však, že náš východný sused túto výzvu zvládne. Domnieva sa totiž, že Ukrajina "je pred absolútnym rozpadom".

Fico v rozhovore odmietol predstavu, že by Ukrajina mohla niekedy vstúpiť do NATO. Znamenalo by to podľa neho narušenie bezpečnosti v regióne. Opäť sa postavil proti najnovšej tretej vlne sankcií EÚ voči Rusku, označil ich za nezmyselné. Jediný ich výsledok z jeho pohľadu budú odvetné opatrenia zo strany Ruska.

"Už teraz nám tečie menej plynu, vyhrážajú sa uzavretím svojho vzdušného priestoru a čo, keď zakážu dovážať autá? To fakt v mene geopolitickej vojny medzi Východom a Západom máme my tu trpieť?" pýta sa Fico.

"Preto ja som mimoriadne nervózny zo sankcií a považujem ich za nezmysel, lebo na ne doplatia ľudia," doplnil premiér, ktorý je presvedčený, že sankcie len zvyšujú napätie. "Otázka stojí aj takto: Nie je to tak, že niekomu záleží na zvyšovaní napätia? Nevidím svet čiernobielo," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.