Tradícia Jarného knihobrania pokračuje


muntág foto štvorec

ROZHVOR

Vydavateľstvo Matice potešilo milovníkov literatúry

Tradícia Jarného knihobrania pokračuje

Zhováral sa Maroš M. BANČEJ – Foto: autor

Vydavateľstvo Matice slovenskej založilo svojím Jarným knihobraním tradíciu, ktorá jednoznačne obohacuje mapu kultúrnych podujatí v našom hlavnom meste. Tohto roku sa v Klube slovenských spisovateľov stretli 27. marca nielen pracovníci vydavateľstva a predstavenstva Matice slovenskej spolu s autormi prezentovaných knižných titulov, ale aj vďační čitatelia všetkých vekových kategórií. A veru bolo čo bilancovať! Oslovili sme riaditeľa VMS Stanislava MUNTÁGA, aby našim čitateľom priblížil toto zaujímavé podujatie.

  • Ako by ste charakterizovali vašu jedinečnú knižnú akciu Jarné knihobranie? Neuvažovali ste nad jej akceleráciou do väčšieho podujatia?

Jarné knihobranie v bratislavskom Klube spisovateľov má zatiaľ len niekoľkoročnú tradíciu a uvidíme, ako sa bude vyvíjať ďalej. Záver roka je vo vydavateľstve tradične veľmi hektický, vychádza množstvo nových kníh, nuž sa snažíme na jar predstaviť niečo z tejto – prinajmenšom v ostatných rokoch – bohatej úrody. Scenár podujatia je jednoduchý. Ide nám o autorskú výpoveď, keď každý autor povie o svojom diele niečo osobné, čo v knihe samotnej možno nenájdete. Zároveň nám však ide o neformálne stretnutie a vzájomnú diskusiu ľudí knihy, s ktorými nás spájajú pracovné, tvorivé i priateľské väzby. Tento rok vyprevádzal knižky spolu s predsedom Matice slovenskej Mariánom Tkáčom majster spisovateľ Jaroslav Rezník, ktorý je aj členom prezídia MS.

  • Na nedávnom Jarnom knihobraní ste predstavili sedem titulov. Určite si za každým z nich stojíte, ale predsa len, ktorý z nich vás ako dlhoročného vydavateľa najviac zaujal a prečo?

 muntág fotoFoto: Stanislav Muntág je dlhoročným riaditeľom matičného vydavateľstva.

Aj tento rok sme sa snažili, aby kolekcia predstavených diel zahŕňala rôzne žánre a témy, lebo naša edičná činnosť je žánrovo širokospektrálna. Ťažké by mi bolo vypichnúť jedno dielo, lebo každý projekt je osobitý. Predstavili sme dva nové zväzky z monumentálneho autorského projektu Drahoslava Machalu Slovenská vlastiveda, čo je nesmierne pútavá, vzrušujúca púť po pozoruhodnostiach, dejinných udalostiach a osobnostiach slovenských krajov a v nich jednotlivých miest a dedín a ja osobne žasnem nad tou sumou objavne podaných informácií, ktorú autor do tohto diela vložil. Ale rovnako žasnem nad tým, akým spôsobom dokázal Marián Tkáč podať životný príbeh Bernoláka v rovnomennom diele. Úplne z iného súdka je kniha Anny Zelenkovej Veci na dne duše, ktorá prezentuje dva doteraz neznáme rukopisy Štefana Krčméryho, a bolo dojímavé, keď sa autorka na knihobraní po prvý raz osobne stretla s Krčméryho dcérou Jelou Krčméry-Vrteľovou. Kniha Jany Judinyovej o Natálii Oldenburgovej z Brodzian zase prezentuje donedávna zámerne ignorované fakty o „šľachtickom“ vklade do slovenskej kultúry a literatúry. Dielo Jaroslava Vlnku Zastávky na znamenia je kolekciou vysoko kvalitnej literárnej kritiky, ktorá je pre ďalšiu cestu literatúry neodmysliteľná, nuž a román Mariána Grupača Poltvin je zasa nevšedným literárnym experimentom, ktorý kritikov iste zaujme. Napokon sme privítali aj dielo z úplne opačnej strany dejinného spektra slovenskej literatúry, nové vydanie prastarých spisov Život Konštantína a Život Metoda, ktoré predstavila výnimočná osobnosť – profesor Milan Ďurica. Takže vyberte si z toho všetkého každý, čo sa vám páči, čo vás oslovuje. Ak si náhodou nevyberiete, máme v ponuke ďalších vyše štyridsať knižných noviniek...

  • Čo zaujímavé chystá VMS pre čitateľov v tomto roku? Čím potešíte slovenských milovníkov kvalitných kníh?

Je toho veľa, čo by sme chceli vydať. Slovensko je národ spisovateľov a keď vám tí vzácni ľudia posielajú a nosia zhmotnenie svojej často celoživotnej a úplne nezištnej tvorivej námahy – je mi niekedy hrozne ľúto, ako málo z toho množstva vzácnych textov má šancu zrodiť sa ako kniha. Takže opäť sme spracovali nejaké projekty, podali žiadosti o granty a netrpezlivo čakáme, čo si príslušné komisie všimnú a podporia, obchádzame samosprávy, sponzorov a snažíme sa zafinancovať čo najviac projektov. Keďže je jubilejný rok, pripravujeme napríklad nové popularizačné spracovanie dejín Matice slovenskej od jedného z najpovolanejších na túto tému – Tomáša Winklera. Novozaloženú edíciu Slovenské príbehy sa chystáme obohatiť o skvelé dielo z tvorivej dielne Jána Čomaja. Máme niekoľko vážnych projektov vecnej literatúry, napríklad na tému dávnej minulosti Slovenska a Slovákov, ale o tom hádam radšej niekedy nabudúce...



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.