Vladimír PEVNÝ: Zrušia sviatok SNP?


AD: Zrušenie dvoch štátnych sviatkov, SNN č. 25

Reagujem na výzvu v SNN č. 25/2012, kde ste vyzvali čitateľov, aby zaujali stanovisko k zrušeniu dvoch štátnych sviatkov. Môj osobný postoj mi pripadá takmer bezvýznamný voči sumáru názorov, ktoré som v tejto súvislosti zaznamenal – mali podobu od rezolútnej obhajoby terajšieho stavu až po zdôvodňovanie ich ďalšieho rozšírenia alebo radikálneho obmedzenia.

Osobne súhlasím so zrušením 17. novembra ako štátneho sviatku. Je účelovo jednostranne spolitizovaný (à la „Pražská jar“) a nejeden sviatok ľubovoľnej cirkvi by mohla pokojne prevziať najbližšia nedeľa. V tejto súvislosti sa opäť objavuje návrh zmeniť štátny sviatok SNP 29. 8. na pamätný deň s odôvodnením, že aj súčasná oficiálna ideológia SNP je rovnako falošná, neobjektívna ako všetky predošlé.

Problémom štátnych sviatkov SR je aj to, že tie najvýznamnejšie pripadajú na dni mimo školského vyučovania a nestali sa súčasťou školskej výchovy k národnému povedomiu...

Že ide o nezanedbateľné vákuum vo výchove, môžem doložiť z vlastnej skúsenosti. Dodnes si presne pamätám (ako žiačik 2. ročníka základnej školy) oslavy Dňa slobody 28. 10. 1933, ktoré sme prežívali s veľkým vzrušením. Trieda bola slávnostne vyzdobená štátnymi symbolmi, program riadil učiteľ, časť realizovali žiaci. Mne sa ušla recitácia krátkej básničky, ktorú si pamätám dodnes... Nech už ďalší život a čas prinesie čokoľvek, niečo v človeku zostáva natrvalo... Teda: 1. september – povinný a slávnostný začiatok školského roku!

                                                                                                 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.