3 OTÁZKY pre: Andreja DANKA, predsedu Slovenskej národnej strany


danko štvorec3 otázky pre: Andreja DANKA, predsedu Slovenskej národnej strany

Kandidáti len s vysokou morálkou a kreditom

 Zhováral sa Ivan BROŽÍK

● Nadchádzajúce župné voľby na Slovensku môžu v mnohom ovplyvniť budúci život obyvateľov regiónov. Podľa čoho by si mali vyberať kandidátov?

Kandidáti na predsedov VÚC a poslancov by mali byť aktívni a kreatívni, a najmä by mali pozorne načúvať občanom, aké majú problémy a starosti. Mali by to byť ľudia bez škandálov, s vysokým morálnym profilom a so spoločenským kreditom. Zároveň by to mali byť odborníci, aby vedeli zaujať kvalifikované stanovisko. Len tak totiž môžu pozitívne posunúť dianie v mnohých oblastiach života občanov. Dôležité je, aby boli vlastenci a aby chceli pracovať v prospech ľudí v regióne, na prospech občanov Slovenska.

 

● Je podľa vás súčasný model ôsmich samosprávnych celkov vyhovujúci, najmä ak sa hovorí o nutnosti šetriť vo verejnej správe?

Roky rokúce fungoval model troch krajov a bol vyhovujúci. Prečo by sme sa nemali vrátiť k tomuto modelu? Namiesto ôsmich predsedov VÚC, ktorí berú veľké platy, by boli len traja. Mohol by sa znížiť počet poslancov aj úradníkov – je logické, že by sa ušetrili aj finančné prostriedky. Druhá vec však je, že ak sa budeme chcieť vrátiť k pôvodnému modelu troch krajov, táto reforma bude opäť stáť milióny.

● Čo viete vy o reforme ESO a myslíte si, že majú občania o nej dostatok informácií?

Občania nemajú nikdy dostatok informácií. Ak by mala efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa fungovať tak, ako to deklarujú jej reformátori, ak by skutočne občan všetko vybavil pri jednom okienku, bol by to určite ideálny stav. Všetci však máme skúsenosti s tým, že inovácie nie sú dotiahnuté do konca – po každej ,,reforme“ padajú servery a ľudia zažívajú ešte väčší chaos než predtým. Doteraz vlastne ani jedna reforma štátnej správy nebola efektívna – len sa na budovách vymenili tabule pomenovania úradu a väčšinou sa ešte aj zvýšil počet jej zamestnancov.


 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.