3 OTÁZKY PRE: Arpáda TARNÓCZYHO, predstaviteľa tretieho odboja


Tarnoczy štvorec3 OTÁZKY PRE: Arpáda TARNÓCZYHO, predstaviteľa tretieho odboja

Nezabúdať na zločiny totalitného režimu

Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ- Foto: archív SNN

Ste predseda organizácie Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja. Boli ste aj politickým väzňom komunistického režimu. Za čo?

Nemal som ani štrnásť rokov, keď ma od štedrovečerného stola vytiahla Štátna bezpečnosť. Zjednodušene povedané – za roznášanie protikomunistických letákov. Nie je najpríjemnejšie spomínať si na tridsaťhodinové výsluchy s gestapáckymi praktikami. Zima, hlad a v hlave myšlienka: Prežijem to? Nikdy nezabudnem na vrecia s mŕtvymi, ktorých som na Pankráci z popraviska alebo z vyšetrovne musel odvážať na cintorín v Ďábliciach. Veril som však, že Boh ma počúva a nezradí, lebo aj medzi väzňami boli „spolupracovníci“, možno len za misu šošovice či možnosť skrátenia trestu.

Organizácia politických väzňov vznikla už v roku 1990. Aké je jej poslanie?

Našu organizáciu politických väzňov III. odboja sme založili už v roku 1990 so zámerom pomáhať bývalým politickým väzňom a ich rodinám. Ich pracovné zaradenie po odpykaní trestu aj „odmena za prácu“ boli úmerné kádrovému posudku s označením „protištátny živel“ a „nepriateľ vedúcej úlohy KSS“. Pracovali sme a pracujeme najmä v legislatívnej rovine so snahou aspoň čiastočne zmazať tento handicap. V rovine spoločenského uznania sme, žiaľ, ďaleko za II. odbojom. A usilujeme sa, aby sa na zločiny totalitného režimu nezabudlo.

Takmer štvrťstoročie sme slobodná krajina. Splnili sa vaše očakávania?

Splnili sa najmä v tom, že máme vlastný slovenský štát aj proti vôli mocných tohto sveta a bohužiaľ aj na Slovensku žijúcich janičiarov. Ibaže polstoročná devastácia duchovných hodnôt, v súčasnosti vystupňovaná do akejsi bezbrehej slobody, je pre slušných ľudí veľkým bremenom. Je mi do plaču, keď rodinu, základ národa i štátu, nivočia pseudobojovníci za ľudské práva a organizácie, ktorých cieľom je rozbiť európsku kultúru a kresťanstvo ako jej základ. Skutočne to bolí, keď nami volení zástupcovia v ústavných funkciách podporujú, presadzujú a financujú návrhy nikým nevolených aktivistov. Nechcel by som znovu zažiť nejakú diktatúru moci. Veď čo je to za nezmysel rodová rovnosť?                  

                                                            Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.